Bota10 Janar 2023, 08:44

Lufta në Ukrainë, Zelensky: Pavarësisht sulmeve të forta, ne kemi rezistuar

Shkruar nga Pamfleti
Lufta në Ukrainë, Zelensky: Pavarësisht sulmeve të forta, ne

Qëndrueshmëria e forcave ukrainase gjatë betejës së vazhdueshme për qytetin Soledar në rajonin e Donetsk i ka lejuar Ukrainës të fitojë kohë, tha presidenti Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij drejtuar kombit më 9 janar.

“Për shkak të qëndrueshmërisë së luftëtarëve tanë atje, në Soledar, ne kemi fituar kohë dhe forcë shtesë për Ukrainën. Dhe çfarë donte të fitonte Rusia atje? Gjithçka është shkatërruar plotësisht, nuk ka mbetur pothuajse asnjë jetë. Dhe mijëra njerëz të tyre kanë humbur: e gjithë toka pranë Soledarit është e mbuluar me kufoma pushtuesish dhe plagë nga grevat. Ja si duket çmenduria”, tha Zelensky.

Lideri ukrainas falënderoi gjithashtu ushtarët ukrainas të cilët mbrojnë Bakhmutin dhe demonstrojnë qëndrueshmëri maksimale… dhe të gjithë luftëtarët në Soledar që u rezistojnë sulmeve të reja dhe akoma më të ashpra.

Më 9 janar, forcat ruse ripërsëritën përpjekjen e tyre për të kapur qytetin Soledar, i cili ka qenë prej kohësh një objektiv i ofensivës ruse Bakhmut në rajonin e Donetsk, raportoi zëvendësministrja e Mbrojtjes Hanna Maliar.

Propagandistët rusë kanë raportuar kohët e fundit se Wagner, një grup mercenar i kontrolluar nga Kremlini, dyshohet se kishte thyer frontin në Soledar dhe po luftonte forcat ukrainase në qytet. Themeluesi i Wagner, Yevgeny Prigozhin pretendoi se grupi ishte gati të kapte Soledar.

Qyteti i minierave të kripës Soledar ndodhet vetëm 10 kilometra në verilindje të Bakhmut dhe është një bastion i rëndësishëm për përpjekjet e Ukrainës për të mbrojtur qytetin, i cili është ndër objektivat më të vlefshëm të Rusisë . Duke pushtuar Soledarin dhe Bakhmutin, Rusia po përpiqet të arrijë qëllimin e saj për të pushtuar të gjithë rajonin e Donetskut.

 

Bota Volodymir Zelensky