Bota22 Korrik 2022, 07:16

Zelensky: Kemi të gjitha mundësitë për të përparuar në fushën e betejës

Shkruar nga Pamfleti
Zelensky: Kemi të gjitha mundësitë për të

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se ekipi i tij i sigurisë kombëtare beson se “Ukraina ka një potencial të rëndësishëm për avancimin e forcave në front dhe për shkaktimin e humbjeve të reja të rëndësishme për pushtuesit”.

Zelensky foli në video-mesazhin e tij të përditshëm pas takimit me shefat e inteligjencës, komandantin e forcave të armatosura dhe ministrat e Brendshëm dhe të Mbrojtjes, shkruan CNN.

“Ne përcaktuam detyrat në disa fusha taktike për të forcuar pozicionet tona. Dhe gjithashtu përpunuam tërësisht çështjen e sigurimit të trupave me armë moderne – intensiteti i sulmeve ndaj armikut ende duhet të rritet,” tha Zelensky.

Ai tha se shefi i tij i shtabit Andriy Yermak dhe komandanti i forcave të armatosura gjeneral Valery Zaluzhny patën një tjetër bisedë me këshilltarin e sigurisë kombëtare të SHBA-së, Jake Sullivan dhe kryetarin e Shefit të Shtabit të Përbashkët, Gjeneral Mark Milley.

“Dhe nesër presim lajme për shtetin tonë nga Turqia në lidhje me zhbllokimin e porteve tona”, tha Zelensky.

Duke renditur vendet e goditura nga forcat e artilerisë dhe raketave ruse të enjten, Zelensky tha se çdo sulm “është një argument që Ukraina të marrë më shumë HIMARS dhe armë të tjera moderne dhe efektive”.

Bota Zelensky