Bota29 Nëntor 2022, 08:28

Zelensky: Kherson është bombarduar 258 herë në një javë, nuk pranojmë kurrë urdhra nga Moska!

Shkruar nga Pamfleti
Zelensky: Kherson është bombarduar 258 herë në një

Gjatë javës së kaluar, ushtria ruse ka goditur me bomba dhe raketa 258 herë në 30 vendbanime në rajonin Kherson. Kjo është bërë e ditur nga presidenti ukrainas, Vladimir Zelensky gjatë një fjalimi video në mbrëmje drejtuar kombit, raporton “Ukrinform”.

“Çdo ditë pushtuesit bombardonin Khersonin dhe një numër komunitetesh në të gjithë rajonin. Në vetëm një javë, armiku qëlloi 258 herë në 30 vendbanime. Ushtria ruse dëmtoi gjithashtu stacionin e pompimit që furnizonte Mykolaiv me ujë. Kjo nuk është një luftë, ata kanë shkuar më tej. Ata nuk janë të aftë për asgjë përveç shkatërrimit. Kjo është gjithçka që lënë pas. Dhe ajo që ata po bëjnë tani kundër Ukrainës është përpjekja e tyre për t’u hakmarrë. Merrni hak për faktin se ukrainasit u mbrojtën. Ukraina nuk do të jetë kurrë një vend shkatërrimi. Ukraina nuk do të pranojë kurrë urdhra nga këta shokë të Moskës”, u shpreh Zelensky, duke shtuar se Ukraina do të bëjë gjithçka për të restauruar çdo strukturë, çdo shtëpi, çdo biznes të shkatërruar nga pushtuesit.

Presidenti francez Emmanuel Macron pritet të mbërrijë në Shtetet e Bashkuara në mbrëmje, në vizitën e parë shtetërore të presidencës së Joe Biden, ku ndër të tjera, temë e bisedës do të jetë dhe lufta në Ukrainë .

Bota #Kherson Ukrainë. Zelensky