Bota26 Janar 2023, 14:21

Zelensky nuk ndryshon qëndrim: Nuk ka takim me Putin, ai është askushi

Shkruar nga Pamfleti
Zelensky nuk ndryshon qëndrim: Nuk ka takim me Putin, ai është

Presidenti i Ukrainës, Volodomyr Zelensky

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se nuk është “i interesuar” të takohet me Vladimir Putin për bisedimet e paqes.

Ai e përshkroi Putin si një “askush” që jeton në një “flluskë informacioni” dhe nuk e di me të vërtetë se çfarë po ndodh në fushën e betejës.

Në një intervistë për Sky News, Zelensky iu përgjigj gjithashtu spekulimeve për një ofensivë ruse në Ukrainë në javët e ardhshme dhe kujtoi momentet e para të pushtimit dhe sa afër iu afruan forcat armike.

Ai tha se nuk e kupton se kush merr vendime në Rusi dhe ndërsa Moska kërkon paqe, ajo më pas gënjen duke sulmuar vendin e tij me raketa natën.

“Ata nuk duan asnjë bisedë dhe ky ishte rasti para pushtimit. Kështu vendosi Presidenti PutinAi nuk dëshiron negociata sepse nuk dëshiron paqe. Jam i bindur se Ukraina është vetëm hapi i parë për të. Jam i bindur se ai po bën një luftë të madhe. Dhe duke pasur gjithë botën duke ndihmuar Ukrainën tani – ai nuk po mendon për këtë. Ai po mendon, “Epo, nuk është kështu. stërvitem në Ukrainë tani, por ne do të presim… bota nuk do të qëndrojë e bashkuar, ata do të lodhen dhe unë do të shkoj më tej. Por pas Ukrainës do të ketë hapa të mëtejshëm, do të ketë vende të tjera, nëse dështojmë të përballojmë. Unë mendoj se do t’ia dalim, do të marrim mbështetje dhe do të fitojmë,” tha Zelensky.

Duke kujtuar natën e pushtimit rus pothuajse një vit më parë, ai e përshkroi atë si fillimin e një dite të gjatë e të vështirë që ende nuk ka përfunduar.

“Më kujtohet se pati shpërthime dhe thirrje gjatë natës dhe i thashë gruas sime: ‘Bëhu gati. Duhet t’i bësh gati fëmijët tanë dhe tu tregosh atyre se çfarë po ndodh dhe të përgatitesh sepse nuk do të jetë e sigurt të qëndrosh në rezidenca e presidentit ku ne kishim jetuar në atë kohë”.

I pyetur se sa iu afruan forcat pushtuese ruse me të, presidenti tha se askush nuk e di.

“Kishte disa persona që po ndaloheshin në këtë qark, në këtë qark qeveritar dhe kjo është vetëm pak kilometra nga këtuKishte shumë inteligjencë… Dhe shumë nga kjo inteligjencë më sugjeronte që të lëvizja shpejt dhe të shkoja diku… Mos e besoni kur thonë se ka pasur dhjetëra tentativa etj. Nuk e di, ndoshta shërbimet sekrete dinë më shumë për këtë”, tha ai.

Bota Putin Zelensky