Bota 8 Mars 2022, 08:00

Zelensky paralajmëron Perëndimin se Rusia nuk do të ndalet në Ukrainë: Ne do të jemi të parët, ju do jeni të dytët

Shkruar nga Pamfleti
Zelensky paralajmëron Perëndimin se Rusia nuk do të ndalet

Zelensky paralajmëron Perëndimin se Rusia nuk do të ndalet në Ukrainë: Ne do të jemi të parët. Ju do jeni të dytët

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky paralajmëroi vendet perëndimore se lufta nuk do të ndalet në Ukrainë – dhe një sulm ndaj lirive atje do të prekë pjesën tjetër të botës.

Gjatë një interviste në ABC World News Sonte me David Muir të hënën, Zelensky përsëri theksoi nevojën për të siguruar hapësirën ajrore të Ukrainës – diçka që ai i ka kërkuar SHBA-së dhe NATO-s të ndihmojnë për ta bërë, pa dobi.

“Ne nuk mund ta lejojmë Rusinë të jetë aktive vetëm atje, sepse ata po na bombardojnë, po na bombardojnë, po dërgojnë raketa, helikopterë, avionë luftarakë – shumë gjëra”, tha Zelensky. “Ne nuk e kontrollojmë qiellin tonë.”

Ai shtoi se beson se presidenti amerikan Joe Biden “mund të bëjë më shumë” për të ndalur luftën. “Unë jam i sigurt se ai mund dhe unë do të doja ta besoja këtë. Ai është i aftë ta bëjë këtë,” tha Zelensky.

Qëndrimi i SHBA: SHBA dhe NATO kundërshtojnë krijimin e një zone ndalim-fluturimi në Ukrainë, duke paralajmëruar se një veprim i tillë mund të çojë në “luftë të plotë në Evropë”. Presidenti rus Vladimir Putin tha të shtunën se vendet që vendosin një zonë të tillë ndalim-fluturimi do të konsideroheshin si pjesëmarrëse në konflikt.

Të hënën, Shtëpia e Bardhë tha se Biden mbetet i vendosur në angazhimin e tij për të mbajtur trupat amerikane jashtë konfliktit.

Përgjigja e Zelensky: Presidenti ukrainas tha se raketat po goditnin strukturat civile, duke përfshirë universitetet dhe klinikat pediatrike. Nëse një raketë fluturon lart, “Unë mendoj se nuk ka përgjigje tjetër… ata duhet të rrëzohen. Ju duhet të ruani jetët,” tha ai.

Dhe ai paralajmëroi se lufta do të prekte pjesën tjetër të botës:
“Të gjithë mendojnë se jemi shumë larg Amerikës apo Kanadasë. Jo, ne jemi në këtë zonë lirie. Dhe kur kufijtë e të drejtave dhe lirive shkelen dhe shkelen, atëherë ju duhet të na mbroni. Sepse ne do të jemi të parët. Ju do të vini i dyti. Sepse sa më shumë të hajë kjo bishë, ai do më shumë, më shumë dhe më shumë.”

Bota Volodymyr Zelensky