Bota 1 Shkurt 2023, 07:27

Zelensky: Po përgatisim reforma të reja në Ukrainë, duam mbështetjen e Perëndimit!

Shkruar nga Pamfleti
Zelensky: Po përgatisim reforma të reja në Ukrainë, duam

Autoritetet ukrainase po përgatisin reforma të reja që do të ndryshojnë realitetin social, ligjor dhe politik në shumë mënyra, duke e bërë atë më njerëzor, transparent dhe efektiv. Kështu ka bërë të ditur presidenti Vladimir Zelensky në fjalimin e tij të mbrëmjes së djeshme.

“Ne jemi duke përfunduar përgatitjet tona për Samitin Ukrainë-BE të planifikuar për këtë javë. Në përgjithësi, kjo javë do të jetë një javë e integrimit evropian në çdo kuptim të fjalës. Presim lajme për Ukrainën. Presim vendime nga partnerët tanë në Bashkimin Evropian që do të jenë në përputhje me nivelin e bashkëpunimit të arritur ndërmjet institucioneve tona dhe BE-së, si dhe me progresin tonë. Përparimi, i cili është i dukshëm edhe përkundër luftës në shkallë të gjerë.

Sot mbajta një takim të gjatë me bllokun ndërkombëtar të qeverisë dhe Zyrës. Ne po përgatisim pozicionet e Ukrainës për negociata me përfaqësuesit e BE-së.

Dhe shumë e rëndësishme, ne po përgatisim reforma të reja në Ukrainë. Reforma që do të ndryshojnë realitetin social, ligjor dhe politik në shumë drejtime, duke e bërë atë më njerëzor, transparent dhe efektiv. Por këto detaje do të bëhen të ditura më vonë, në bazë të rezultateve të takimeve përkatëse.

Sot, si në fakt çdo ditë, kam zhvilluar disa takime me ushtarakët dhe shefin e inteligjencës. Ne jemi duke e studiuar situatën në detaje në të gjitha drejtimet kryesore operacionale dhe afatgjatë. Për çfarë po përgatitet okupatori dhe si po i përgjigjemi tashmë përgatitjeve të Rusisë për një tentativë revanshi.

Forcat tona të mbrojtjes dhe sigurisë, qeveria ukrainase, partnerët tanë, të gjithë ne po bëjmë përpjekje për të siguruar që Rusia jo vetëm të dështojë në rifitimin e terrenit në fushën e betejës, por edhe të humbasë shpresën e saj të fundit për agresion në përpjekjet e saj revansh. Humbja e Rusisë do të parandalojë çdo alternativë për një paqe të qëndrueshme dhe të besueshme. Falenderoj të gjithë partnerët tanë që mbështesin këtë qëndrim të Ukrainës.

Sot fola me kryeministrin e Kanadasë, Justin Trudeau. E informova për situatën në fushën e betejës, për sulmet e vazhdueshme në rajonin e Donetskut, për situatën në jug dhe për kërcënimet ekzistuese. Ne diskutuam se si mund të plotësohet bashkëpunimi ynë në mbrojtje. Veçmas kemi prekur çështjen e sanksioneve dhe izolimin ndërkombëtar të Rusisë.

Në veçanti, i jam mirënjohës Justinit që e ka kuptuar thirrjen tonë drejtuar organeve ndërkombëtare olimpike se çdo lëshim ndaj një shteti terrorist është i papranueshëm. Lëvizja olimpike dhe sporti ndërkombëtar në përgjithësi duhet të mbrohen nga përpjekjet e zakonshme të Rusisë për të politizuar sportet, këtë e kemi parë vazhdimisht në periudha të ndryshme. Tani, politizimi rus i sportit do të thotë në mënyrë të pashmangshme justifikimi i terrorit. Kjo nuk duhet të lejohet. Vetëm së bashku bota e lirë mund ta mbrojë sportin nga ata burokratë sportivë që janë të gatshëm të mbyllin një sy ndaj realitetit për ndonjë arsye.

Sot fola edhe me kryeministrin e Belgjikës Alexander De Croo. E falënderova për paketën e fuqishme të mbrojtjes që u miratua së fundmi. Ne diskutuam bashkëpunimin tonë në platformat ndërkombëtare, veçanërisht në kuadër të OKB-së. Ne diskutuam sanksionet kundër Rusisë dhe paketën e ardhshme të sanksioneve. Biseduam edhe për bashkëpunimin në mbrojtjen e sportit dhe lëvizjes olimpike nga propaganda e terrorit.

Dhe një gjë tjetër.

Tani ka një qetësi në vendimet e personelit… Por kjo nuk do të thotë se janë marrë të gjithë hapat e nevojshëm. Do të ketë vendime. Ata në sistem që nuk plotësojnë kërkesat themelore të shtetit dhe shoqërisë nuk duhet të qëndrojnë në karriget e tyre.”, shprehet Zelensky.

Bota #lufta në Ukrainë Zelensky