Aktualitet15 Dhjetor 2022, 07:47

Zgjidhja e konfliktit në veri të Kosovës; pse të gjithë kartat janë kundër Vuçiç?

Shkruar nga Pamfleti
Zgjidhja e konfliktit në veri të Kosovës; pse të gjithë

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe Aleksandar Vuçiç në Bruksel, nëntor 2022

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka sugjeruar se Serbia, ashtu si Rusia, ëndërron të rivendosë një “botë serbe” në rajon. Ndërsa presidenti serb Vuçiç ka thënë se Kurti po e trajton veten si një “Zelensky i vogël”. Kartat janë të grumbulluara qartë kundër Vuçiçit.

Tensionet më të fundit midis serbëve etnikë dhe autoriteteve në Kosovë kanë arritur një pikë të rrezikshme, me Serbinë që kërcënon të vendosë trupa. Komuniteti ndërkombëtar po kërkon një zgjidhje.

Tensionet mes Serbisë dhe Kosovës janë sërish në krye të lajmeve. Qendra e konfliktit ndërmjet pakicës etnike serbe dhe shumicës etnike shqiptare të

Kosovës, është zona në veri të lumit Ibër. Kosova veriore është e ndarë në katër komuna, popullsia e të cilave është pothuajse ekskluzivisht etnike serbe, me lidhje të ngushta me Serbinë. Shumica nuk e pranojnë se Kosova është shtet. Megjithatë, ata kanë 10 vende të garantuara në parlamentin e Kosovës dhe dy poste ministrore në qeverinë e Prishtinës.

Që nga fundi i luftës së Kosovës në vitin 1999, qeveria e Kosovës nuk ka pasur kurrë kontroll të plotë në veri të vendit — kjo do të thotë se zona, e cila ka një popullsi prej rreth 60,000 banorësh, është në fakt një zonë pa ligj dhe kështu e përkryer për kriminelët dhe kriminelët dhe kontrabandistët.

Pa përjashtim, politikanët kryesorë serbë në këtë zonë janë besnikë ndaj presidentit serb Aleksandar Vuçiç.

Serbët etnikë të Kosovës nuk i besojnë plotësisht qeverisë në Prishtinë, gjë që mbështetet nga fakti se njësitë speciale të policisë dërgohen rregullisht në zonën veriore, gjoja për të luftuar krimin.

Çfarë i shkaktoi tensionet aktuale?

Tani, edhe një herë, serbët në veri të Kosovës kanë ngritur  barrikada, një praktikë e provuar dhe e sprovuar. Ata kanë organizuar grupe në internet dhe mund ta ndalojnë rajonin brenda pak minutash, duke bllokuar rrugët dhe pikat kufitare – aktualisht ata po protestojnë kundër arrestimit të një ish-oficeri policie të dyshuar për terrorizëm. Prokuroria e Kosovës e akuzon atë se ka kryer një sulm me bombë në objektin e komisionit zgjedhor në Mitrovicën e Veriut.

Serbët donin të pengonin zgjedhjet lokale që u bënë të nevojshme në veri pasi të gjithë serbët etnikë dhanë dorëheqjen nga institucionet shtetërore të Kosovës në fillim të nëntorit. Ata u tërhoqën nga parlamenti dhe qeveria dhe të katër kryetarët e komunave në veri të Kosovës dhanë dorëheqje. Disa qindra policë serbë u larguan nga forca policore e Kosovës dhe gjyqtarët serbë pushuan së shkuari në punë.

Ky bojkot ishte një reagim ndaj planit të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti për të sjellë rregullore të reja të targave: Qëllimi ishte ndalimi i targave të lëshuara nga autoritetet serbe dhe ndërrimi i tyre me targa të Kosovës. Sa i përket Kurtit, ka qenë çështje parimore sepse Serbia nuk i pranon targat e Kosovës, por për presidentin serb Vuçiç dhe serbët e Kosovës ishte përgatitje për “spastrim etnik”.

Futja e targave të reja tani për tani është lënë në pritje, ashtu si edhe zgjedhjet lokale, ndoshta për shkak të presionit nga BE dhe SHBA.

Perëndimi gjithashtu i ka bërë thirrje Serbisë që të ndihmojë në zbutjen e tensionit, por kjo me sa duket nuk është në horizont.

A mund të dërgojë Serbia trupa?

Ndonëse nuk ka gjasa që Serbia t’i dërgojë realisht, presidenti Vuçiç ka vënë trupat në “gatishmëri të shtuar” disa herë në vitet e fundit dhe i ka urdhëruar pothuajse në kufirin me Kosovën. Këtë muaj, Beogradi tha se ishte afër kërkesës për vendosjen e forcave të sigurisë në territorin e Kosovës.

Kjo është një mundësi e parashikuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të miratuar në vitin 1999, pas një dorëzimi de fakto nga Serbia. Ai lejon që disa qindra oficerë të zbatimit të ligjit të dërgohen në Kosovë – por vetëm nëse misioni paqeruajtës ndërkombëtar i KFOR-it pajtohet.

Edhe Vuçiç e ka pranuar hapur se propozimi i tij me siguri do të refuzohet dhe sipas analistëve ai po merret me propagandë. Kritikët e tij argumentojnë se ai dëshiron të dallohet si një kampion i “gjithçka që është serbe”. Vëzhguesit thonë se edhe nëse ai do ta konsideronte seriozisht opsionin ushtarak, do të ishte e kotë sepse do të çonte në një konfrontim të drejtpërdrejtë me policinë ndërkombëtare dhe njësitë ushtarake të stacionuara në Kosovë.

A ka në horizont një zgjidhje për konfliktin?

Edhe me shumë presion nga Perëndimi, ka pak shpresë për zgjidhje. Qëndrimet janë të ngulitura fort nga të dyja palët: Beogradi “kurrë” nuk do të njohë Kosovën, për të cilin thotë se shkel të drejtën e palëve, ndërsa Prishtina thotë se bisedimet me ish “pushtuesit serbë” do të kishin kuptim vetëm nëse do të çonin në këtë njohje.

Më shumë se 100 vende, duke përfshirë 22 shtete anëtare të BE-së, e njohin Kosovën si shtet të pavarur. Kosova ka nevojë për miratimin serb për t’u bërë anëtare e OKB-së – sepse Rusia dhe Kina, të cilat janë të dyja partnerët e Serbisë, kanë të drejtën e vetos në Këshillin e Sigurimit.

Franca dhe Gjermania kanë një propozim për të arritur një status për statusin e Kosovës, por deri më tani publiku ka vetëm fragmente të rrjedhura. Sipas burimeve të brendshme, ai do të bazohet në Traktatin Themelor të vitit 1972 Republika Federale e Gjermanisë dhe Republikës Demokratike Gjermane – Serbia nuk do të duhej të njihte Kosovën në mënyrë eksplicite, por do të duhej të pranonte integritetin dhe sovranitetin e saj territorial dhe të mos bllokonte në mënyrë aktive anëtarësimin e saj në të gjitha organizatat ndërkombëtare.

Karrota për të dyja palët do të ishte perspektiva e anëtarësimit në BE përfundimisht. Serbia ka aplikuar zyrtarisht për t’u anëtarësuar në bllok, por negociatat kanë qenë të ngadalta. Kosova nuk është ende kandidate, por planifikon të aplikojë për anëtarësim para fundit të vitit.

Cili është ndikimi i luftës në Ukrainë?

Që nga shkurti, ka pasur shqetësime se Rusia mund të përdorë lidhjet e saj të ngushta me Serbinë për të hapur një “front të dytë” në Ballkan. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka sugjeruar se Serbia, ashtu si Rusia, ëndërron të rivendosë një “botë serbe” në rajon. Ndërsa presidenti serb Vuçiç ka thënë se Kurti po e trajton veten si një “Zelensky i vogël”.

Kartat janë të grumbulluara qartë kundër Vuçiçit. Për bezdinë e BE-së, Serbia nuk i është bashkuar sanksioneve kundër Rusisë. Sipas sondazheve, mbi 80% e serbëve refuzojnë t’i imponohen këto “shtetit vëlla”. Serbia nuk është e varur vetëm nga gazi rus, por edhe nga mbështetja ruse në çështjen e Kosovës.

Megjithatë, pjesa më e madhe e ekonomisë serbe është e orientuar drejt Perëndimit. Kompanitë gjermane në Serbi ofrojnë rreth 75,000 vende pune.

Politikanët perëndimorë, përfshirë kancelarin gjerman Olaf Scholz, duken të vendosur të duan të frenojnë ndikimin rus në Ballkan.

Kurti ka thënë se “marrëveshja gjithëpërfshirëse e normalizimit” mes Serbisë dhe Kosovës pritet në pranverën e vitit 2023. Siç qëndrojnë gjërat për momentin, kjo tingëllon tepër optimiste./ Përshtati nga DW.en, Pamfleti

Kryesore DW Kosova Kurti Serbia Vucic