Kronike 8 Gusht 2022, 18:48

Zjarri në Selenicë rrezikon banesat, ndërhyn helikopteri i ushtrisë; situatë problematike në Shkodër dhe Mat

Shkruar nga Pamfleti

Shumë qytete në vend janë duke luftuar me flakët sot. Ministria e Mbrojtjes raporton se deri më tani janë 5 vatra zjarri aktive në vend, konkretisht në: fshatin Dusharak të Selenicë; fshatin Mali i Bardhë të Kurbinit; fshatrat Vilzë e Bërdicë të Shkodrës si dhe në fshatin Lami i Madh i Matit.

Situata më problematike paraqitet në fshatin Dusharak të Selenicës, ku aktualisht po ndërhyhet nga ajri me një helikopter të Forcave Ajrore.

 “Kushtet atmosferike, era e fortë në disa raste po vështirësojnë punën e forcave operacioneve në terren, në përballje me zjarret. Problematike është situata në fshatin Dushkarak në bashkinë Selenicë, ku po ndërhyn nga ajri helikopteri i Forcës Ajrore. U bëjmë thirrje banorëve që janë pranë vatrave të zjarrit të evakuohen në rast se kjo u kërkohet nga autoritetet. Nga toka dhe nga ajri po punohet edhe në fshatin Mal Bardhë, në Kurbin. Efektivë të FA janë angazhuar për shuarjen e flakëve në fshatin Vilzë e Bërdicë të Shkodrës, apo edhe në Lam i madh, Bashkia Mat”, shprehet ministria.  


smile

Kronike zjarre