Bota15 Qershor 2024, 21:43

Çfarë fshihet pas propozimit të Putinit për paqe?

Shkruar nga Pamfleti

Çfarë fshihet pas propozimit të Putinit për paqe?

Rregulli i vjetër dhe i besueshëm është se Cari është i frikshëm veçanërisht kur sillet i dashur dhe flet për paqen...

Politika e madhe ndërkombëtare është një lloj teatri. Dhe Vladimir Putin është një aktor i rëndësishëm. Kështu, midis G7-ës në Itali dhe konferencës të pseudo-paqes për Ukrainën në Zvicër, ai nxori nga kapela një propozim paqeje. "Jo për të ngrirë luftën, por për ta përfunduar atë përgjithmonë", thotë ai.

Por nuk duhet shumë për të kuptuar se është diçka krejtësisht ndryshe. Rregulli i vjetër dhe i besueshëm është se Cari është i frikshëm veçanërisht kur sillet i dashur ose flet për paqen dhe harmoninë. Në fakt, çfarë përfshin propozimi i tij?

▪️Trupat ukrainase duhet të tërhiqen plotësisht nga rajonet Donetsk dhe Luhansk, rajoni Kherson dhe rajoni Zaporozhye, përtej kufijve administrativë.

▪️ Sapo të fillojë tërheqja aktuale e trupave ukrainase dhe Kievi të njoftojë synimin e tij për të braktisur anëtarësimin në NATO, Moska do të urdhërojë një armëpushim dhe fillimin e negociatave. Në të njëjtën kohë, Rusia siguron tërheqjen e sigurt dhe të papenguar të njësive dhe formacioneve ukrainase.

▪️Marrëveshjet për një zgjidhje paqësore duhet të vendosen përmes traktateve ndërkombëtare. Natyrisht pritet edhe heqja e sanksioneve ndaj Rusisë.

Siç mund ta shihni, nuk është një propozim për negociata, por një intimacion i dorëzimit. E projektuar, na duket, të jetë saktësisht e kundërta e të ashtuquajturit "plani 10-pikësh" i Zelenskit, i cili në thelb u thotë rusëve të heqin dorë nga Krimea dhe të gjitha territoret e pushtuara, të paguajnë të gjitha dëmet e shkaktuara në Ukrainë dhe të largohen përgjithmonë.

Putini nuk është aq budalla sa të mos kuptojë se "plani i tij i paqes" nuk ka asnjë shans jo vetëm të mirëpritet, por as të merret në konsideratë. Ndaj duhet të lexojmë mes rreshtave, sepse gjithsesi shpërthimi i tij përmban disa mesazhe të sakta.

E para është: ne po fitojmë, nëse doni t'i jepni fund luftës, duhet të qëndroni në kushtet tona. Pavarësisht nëse një fitore ruse është afër apo jo, ky është mesazhi që Kremlini dëshiron të përcjellë. Tre ditë më parë, pas takimit me komandantët ushtarakë që vepronin në frontin ukrainas, Putin deklaroi se gjithçka po shkon mirë, se vetëm lajme të mira vijnë nga fronti dhe se të gjitha objektivat e luftës do të arrihen. Si një udhëheqës i mirë madhështor, ai shtoi: "Ne mund të shkonim më shpejt, sigurisht, por jeta e ushtarëve është më e rëndësishme se koha e operacionit".

Mesazhi i dytë, i dërguar qartë drejtuesve të vendeve që mbështesin Kievin: ne jemi të interesuar për Ukrainën Lindore, jo për të gjithë Ukrainën. Pikërisht, rajonet e Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporozhye. A jeni i bindur se, për kaq pak, ia vlen të vazhdoni në një luftë që do ta humbisni gjithsesi dhe që mund të kushtojë asgjësimin e Ukrainës që thoni se doni ta shpëtoni?

Mesazhi i tretë qëndron në atë që nuk thuhet. Dmth, Odessa nuk përmendet kurrë, porti që rusët nuk mund ta pushtojnë (dhe nga ku, në të vërtetë, pësuan goditje të rënda që gjymtuan flotën e Detit të Zi) dhe që është gjithashtu i domosdoshëm për realizimin e projektit të tyre Novorossiya. A është kjo ajo që Putini është i gatshëm të japë në këmbim të gjithëçkaje që do të donte të merrte? /Përshtati “Pamfleti” nga “Inside Over”