Aktualitet 2 Qershor 2024, 11:33

‘Krerët e mafias i pashë në zyrën e Ramës’/ “Rai 3” do të trondisë sërish qeverinë sonte, Melonit do ti digjet dora

Shkruar nga Pamfleti
‘Krerët e mafias i pashë në zyrën e Ramës’/
Edi Rama

Para tansmetimit të sotëm, mediat italiane kanë zbuluar disa fragmente paraprake ku thuhet se Giorgia Melonit do të digjet dora për mikun e saj Edi Ramën, i cili i pret krerët e mafias për takime në Kryeministri.

Televizioni italian“Rai 3”do të vijojë me publikimin e investigimit të radhës për lidhjen e fortë të qeverisë shqiptare me krimin dhe korrupsionin, si dhe kampet e refugjatëve në Gjadër dhe Shëngjin.

Në emision, pritet që të publikohet edhe intervista e regjistuar me kryeministrin Edi Rama, i cili nisi një fushatë të ashpër sulmesh pas publikimit të dokumentarit të parë nga emisioni Report, në “Rai 3”.

Para tansmetimit të sotëm, mediat italiane kanë zbuluar disa fragmente paraprake ku thuhet se Giorgia Melonit do të digjet dora për mikun e saj për Edi Ramën i cili i pret krerët e mafias për takime në Kryeministri.

Pjesë nga programi që do transmetohen sonte:

Giorgia është e bindur se akuzat e qeverisë Rama për bashkëpunim me mafian shqiptare janë propagandë e pastër.

“Më ndihmoni të solidarizoj Edi Ramën për linçimin që pësoi vetëm për përpjekjen për të ndihmuar kombin tonë”, tha Meloni në konferencën programatike partisë prillin e kaluar pas episodit të Raportit për marrëveshjen për emigrantët midis Italisë dhe Shqipërisë.

Megjithatë, kryeministrja rrezikon t’i djegë dorën në zjarr. Në investigimin “Fushata e Shqipërisë” që Report do të transmetojë mbrëmjen e sotme, kemi mbledhur dëshminë e ish-zëvendëskryeministrit shqiptar, Arben Ahmetaj, ish krahu i djathtë i Edi Ramës.

Një vit e gjysmë më parë ndaj tij u lëshua një urdhër arresti për korrupsion në një hetim për inceneratorët që tronditi gjysmën e qeverisë. Për të shmangur burgun, Ahmetaj iku në Zvicër dhe si njeriu i besuar i Ramës, tashmë është një nga akuzuesit e tij më tinëzar.

Ahmetaj zbuloi rolin themelor të mafies në ekonominë dhe politikën shqiptare: “Grupet kriminale marrin kontrata falë disa figurave që pastrojnë paratë në Shqipëri me ndërtim. Ata koordinohen me Edi Ramën”.

Sipas akuzave të ish-zëvendëskryeministrit të arratisur, Rama do të kishte të dhëna direkte me krerët e klanit: “ Krerët e mafias i pashë në zyrën e Edi Ramës në Kryeministri”.

Ahmetaj pretendon se dy palët (Rama-Mafia) ndërmjetësohen nga një sipërmarrës nga Durrësi me emrin Ergys Agasi, një biznesmen që operon në sektorin e djalit të një ish-deputeti socialist.

Në intervistën për Report, Rama hedh poshtë ankesat duke e cilësuar si jo të besueshëm ish-krahun e të gjithë të tij: “Njerëzit të mos merren seriozisht. Politika shqiptare nuk është e ndotur nga mafia”.

Mirëpo pak kohë në zyrën dhe Ramës u zhvillua një mbledhje, nga dhe e cila Raport mund të tregojë foto, ku mori pjesë Luftar Hysa, i konsideruar nga autoritetet kanadeze si një pastrues kryesor i kartelit Sinaloa.

Por Shqipëria nuk është tokë pushtuese vetëm për klanet mafioze shqiptare. Vitet e fundit shumë sipërmarrës italianë kanë kërkuar pasurinë e tire përtej Adriatikut. Mes tyre edhe Massimo D'Alema. Report zbuloi se vitin e kaluar ish-kryeministri hapi një firmë lobimi A&I në Tiranë, ku pak muaj më parë kompanitë e reja nuk paguajnë asnjë taksë.

 “Në Shqipëri merren me kriptomonedha”, thotë Ahmetaj. Dhe pyetur nga Report, D'Alema e mohon./ Pamfleti

rma rai3 mafia