Aktualitet 2 Maj 2023, 08:38

Pikiata e monedhës europiane, gazetari tallet me Ilir Beqajn: Nuk bie euro se hanë turistët supë peshku në Dhërmi

Shkruar nga Pamfleti
Pikiata e monedhës europiane, gazetari tallet me Ilir Beqajn: Nuk bie euro
Klodian Tomorri

Gazetari i ekonomisë, Klodian Tomorri ka ironizuar reagimin e ish ministrit Ilir Beqja për rënien e fortë të euros në kursin e këmbimit në këto prag zgjedhjesh.

Gazetari me ironi shkruan se nuk bie euro vetëm nga supat që hanë turistët në Golem dhe Dhërmi.

Sipas tij këtë fabul nuk e beson askush, megjithëse Banka e Shqipërisë dhe qeveria po e përsërisin shpesh.

“KESH bleu 503 milionë euro vitin e kaluar dhe leku jo vetëm që nuk u zhvlerësua, por u forcua me 5.3 për qind ndaj euros. Kurse Ilir Beqja shkruante sot se përqendrimi i arsyetimeve se forcimi i lekut vjen vetëm nga zhvillimet në ekonominë informale tregon për shterpësi në analizë.

Te godasësh tregun valutor me goditje të përqendruar sa 4 për qind te GDP dhe monedha kombëtare te forcohet me 5.4 për qind është arritje e jashtëzakonshme. Por te pretendosh qe efekti i goditjes ne kursin e këmbimit u stabilizua me 20 euroshat që paguajnë turistët kur hanë supe peshku në Dhërmi apo Golem është arritje edhe me e jashtëzakonshme. Megjithatë këtë fabul e tregon dhe Banka e Shqipërisë, edhe qeveria.

Dakord që pozicioni i jashtëm i ekonomisë është përmirësuar për shkak të të ardhurave më të mëdha nga turizmi etj etj. Por kursi i lekut nuk reagon as kur ka shok kërkese për valute si vitin e kaluar. Nejse t'i bëjmë qelebar që është kështu se po të ishte e kundërta, qe te zhvlerësohej leku, do këndonim të gjithë o le le tani.

Por edhe kjo e ka një siklet të madh gjithsesi. Ka filluar te cenojë konkurrueshmërine e ekonomisë kursi i këmbimit.”, shkruan Tomorri.

Ju rikujtojmë se ish ministri Beqja e justifikoi rënien e euros me ardhjen e turistëve dhe me dërgesat e emigrantëve.

Mirëpo ndryshe mendon opozita dhe analistët ekonomikë.

Deputetja Jorida Tabaku thotë se rënia e euros lidhet drejtpërdrejt me zgjedhjet e 14 Majit.

Tabaku deklaron se kjo nuk ndodh se ekonomia jonë po shkëlqen, as se remitancat po zhvlerësojnë euron; përkundrazi situata është gri dhe parashikohet edhe më gri.

Sipas saj, rekordi i zhvlerësimit të euros është si pasojë e pazarit politik me blerje votash dhe paranë e pistë që kontribuon sot sa tek betoni por më shumë tek fushata.

rënia e euros klodian tomorri