Bota12 Prill 2024, 22:31

A ka nisur numërimi mbrapsht për Benjamin Netanyahun?

Shkruar nga Pamfleti

A ka nisur numërimi mbrapsht për Benjamin Netanyahun?

Netanyahu me të vërtetë po e luan lojën dhe kjo është ndoshta ndeshja e fundit e karrierës së tij.

Kur Benjamin Netanyahu vizitoi rekrutët ushtarakë izraelitë këtë javë, ai përsëriti idenë se Izraeli do të vazhdojë me ofensivën e tij në Rafah, qytetin jugor të Gazës ku më shumë se 1 milion njerëz kanë kërkuar strehim, pavarësisht paralajmërimeve të liderëve perëndimorë se një sulm në një zonë kaq të dendur të populluar do të ishte katastrofik.

"Asnjë forcë në botë nuk do të na ndalojë," tha ai.

Ai dha një notë po aq sfiduese për Iranin – tetë ditë pas një sulmi të dyshuar izraelit në ndërtesën e konsullatës së Iranit në Damask. Sulmi vrau shtatë Garda Revolucionare iraniane, duke përfshirë dy komandantë të lartë, duke rritur rrezikun në luftën në hije të Izraelit me Republikën Islamike dhe rrezikun që ajo mund të shndërrohet në një konflikt të plotë rajonal.

Të gjithë në Lindjen e Mesme dhe më gjerë janë ulur në tribuna dhe shikojnë se kush do të fitojë në këtë fushë, Izraeli apo Irani dhe përfaqësuesit e tij. Ju tashmë e dini se kush do të fitojë”, tha Netanyahu.

Ishte Netanyahu klasik: lideri luftarak i kohës së luftës, që shpërfill kritikat, qoftë nga brenda apo jashtë, ndërsa e projektonte veten si mbrojtës të Izraelit, duke u përballur me vendosmëri ndaj forcave të jashtme.

Megjithatë, në javët e fundit presioni mbi Izraelin vetëm është intensifikuar, veçanërisht në lidhje me sulmin e tij të planifikuar në Rafah dhe akuzat për kufizimin e ndihmës për Gazën e rrethuar, ndërsa qindra mijëra palestinezë përballen me zinë e afërt.

Javën e kaluar, liderët botërorë u rreshtuan për të dënuar sulmet ajrore izraelite që vranë shtatë punonjës të ndihmës. Këtë javë, Joe Biden tha se Netanyahu po bënte një "gabim" në Gaza, ndërsa kritikat e presidentit amerikan ndaj homologut të tij izraelit bëhen gjithnjë e më të ashpra.

Përmes gjithë kësaj, Netanyahu ka mbetur i palëkundur. Ai këmbëngul në nevojën për të nisur një sulm në Rafah dhe tha të hënën se "ka një datë" për operacionin. Ai e bëri deklaratën edhe pse SHBA dhe qeveritë e tjera rritën presionin ndaj Izraelit për të qenë më fleksibël në negociatat për të arritur një armëpushim me Hamasin dhe për të siguruar lirimin e pengjeve izraelitë të mbajtur në Gaza.

Por, me gjithë kundërshtimin dhe armiqësinë e tij, a ka filluar të mbarojë koha për njeriun që është ngritur mbi kombin e tij për dy dekada?

Rrallëherë kryeministri me gjashtë mandate është shfaqur kaq vulnerabël apo jopopullor mes votuesve sesa në vazhdën e sulmit shkatërrues të Hamasit më 7 tetor që shkaktoi luftën. Më shumë se dy të tretat e izraelitëve besojnë se Netanyahu duhet të japë dorëheqjen, sipas sondazheve, me disa që besojnë se ai duhet të largohet tani, disa pas luftës. Mbështetja për partinë e tij Likud është në nivelin më të ulët në vite.

Posterat e suvatuar në shtyllat e dritave dhe muret bërtasin "Fuck you Bibi", një referencë për pseudonimin e tij të fëmijërisë. Protestat kundër qeverisë së tij të ekstremit të djathtë dhe thirrjet për zgjedhje të parakohshme duket se po marrin vrull. Izraeli duket gjithnjë e më i izoluar ndërkombëtarisht, ndërkohë që kundërshtarët politikë të Netanyahut në shtëpi aromatizojnë një hapje.

Benny Gantz, një lider i opozitës i konsideruar si rivali kryesor i Netanyahut, i cili është gjithashtu në kabinetin e luftës, javën e kaluar iu bashkua thirrjeve për një zgjedhje të hershme, duke thënë se një votim duhet të mbahet në shtator.

Por edhe kritikët e Netanyahut janë të kujdesshëm për ta hequr atë ende. Pakkush dyshon se kryeministri tashmë po harton strategjinë e tij të mbijetesës me fatin e tij të lidhur pazgjidhshmërisht me rezultatin e luftës. Rritja e tensioneve me Iranin gjithashtu mund ta ndihmojë atë të shmangë një pjesë të presionit politik nën të cilin ndodhet.

Që kur militantët e Hamasit u tërbuan nëpër kibuci në Izraelin jugor, duke vrarë rreth 1200 njerëz dhe duke kapur 250 pengje, sipas zyrtarëve izraelitë, Netanyahu ka qëndruar me vendosmëri në të njëjtin premtim: çrrënjosjen e Hamasit.

Sa më shumë që është rritur presioni ndërkombëtar për të ndalur luftën, aq më shumë ai është shpuar dhe është shtyrë prapa. Qeveria e tij pranoi të hapte vendkalime shtesë për ndihmë në Gaza javën e kaluar pasi Biden kërcënoi se do të kushtëzonte mbështetjen për Izraelin.

Shumë izraelitë dyshojnë se instinktet e mbijetesës së Netanyahut tashmë po formësojnë mënyrën se si Izraeli e zhvillon luftën e tij, me kritikët që argumentojnë se i përshtatet atij të zgjasë konfliktin për të vonuar mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme.

Të tjerë thonë se është një argument shumë i thjeshtë. Ata theksojnë se ndërsa Netanyahu është kthyer në një shufër për kritika brenda dhe jashtë vendit, shumica dërrmuese e izraelitëve mbështesin përpjekjet e luftës. Megjithatë, edhe ata në atë kamp besojnë se gjendja e vështirë politike e Netanyahut ngushton opsionet e tij.

Edhe para sulmit të Hamasit, popullariteti i Netanyahut ishte në rënie. Izraeli u shkatërrua nga protestat masive të nxitura nga ndjekja e reformave gjyqësore nga koalicioni i tij i ekstremit të djathtë, të cilat kritikët paralajmëruan se do të minonin themelet demokratike të shtetit.

Politika u polarizua ashpër mes besnikëve të vendosur të Netanyahut, të njohur si "bibiistë", dhe atyre që përçmonin liderin e tyre. Mijëra rezervistë ushtarakë po kërcënonin të mos shërbenin. Kritikët e Netanyahut përmendin trazirat si një nga arsyet pse Izraeli u zu i ftohtë nga sulmi i Hamasit.

Ndërsa zyrtarë të lartë të inteligjencës dhe mbrojtjes kanë kërkuar falje për dështimin për të parandaluar sulmin e Hamasit, Netanyahu nuk ka marrë asnjë përgjegjësi të tillë. Në vend të kësaj, ai e përkrah veten si njeriu për të shpëtuar Izraelin - lideri që do t'i rezistojë presionit për të ndalur luftën ose për të ndërmarrë ndonjë hap drejt krijimit përfundimtar të një shteti palestinez.

Ata që e njohin 74-vjeçarin besojnë se ekziston edhe një faktor tjetër: dëshira e Netanyahu për të rivendosur trashëgiminë e tij pas dështimit më të madh të inteligjencës së Izraelit në të paktën 50 vjet, ndodhi nën mbikëqyrjen e tij.

Përshkallëzimi i tensioneve me Iranin dhe Hizbollahun mund të vonojë çdo ditë të llogaritjes së 7 tetorit dhe të ulë presionin për zgjedhje të parakohshme. E tillë është disponimi publik, pak më shumë se gjysma e hebrenjve izraelitë gjithashtu mbështesin një ofensivë parandaluese kundër Hizbollahut, sipas IDI, edhe pse kjo do të rrezikonte një konflikt të plotë në frontin verior.

Një konfrontim më i drejtpërdrejtë me Iranin mund t'i bëjë gjithashtu SHBA-të të pakësojnë kritikat e tyre ndaj taktikave të Netanyahut në Gaza. Ndërsa Uashingtoni është i dëshpëruar për të ulur tensionet rajonale, Biden iu përgjigj të mërkurën kërcënimeve iraniane kundër Izraelit duke thënë se mbështetja e SHBA për sigurinë izraelite ishte "e hekurt".

Shanset e Netanyahut për t'u kapur në pushtet do të varen gjithashtu nga një faktor tjetër kritik: aftësia e tij për të mbajtur të bashkuar koalicionin e tij qeverisës. Me 64 nga 120 vendet e Knesset-it, ai përfshin Likud-in, kolonët ultranacionalistë të ekstremit të djathtë të udhëhequr nga ministri i sigurisë kombëtare Itamar Ben-Gvir dhe ministri i financave Bezalel Smotrich dhe parti ultraortodokse.

Për sa kohë që koalicioni mbetet i paprekur, Netanyahu ka të ngjarë të shmangë zgjedhjet e afërta – mandati i tij përfundon zyrtarisht në 2026. Kjo nevojë për të mbajtur të bashkuar koalicionin qeverisës ndikon gjithashtu në vendimmarrjen e tij, thonë analistët, pasi ai rrezikon të humbasë të djathtën ekstreme nëse ai shihet se po bën lëshime ndaj palestinezëve.

Netanyahu gjithashtu mund të shkarkohet pa zgjedhje, përmes një votimi "konstruktiv" mosbesimi në Knesset. Por kjo do të kërkonte të paktën pesë ligjvënës brenda koalicionit të tij që të votonin kundër tij dhe që ata rebelë dhe të gjitha MK-të e opozitës të bien dakord për një kandidat për të marrë postin e kryeministrit, diçka që analistët besojnë se është një mundësi e largët.

Por nëse presioni i SHBA rritet deri në pikën që Uashingtoni të kufizojë shitjet e armëve dhe të këmbëngul për një armëpushim, Netanyahu do të përballet me një reagim në vend. Gideon Rahat një profesor i politikës në Universitetin Hebraik tha se historia e Izraelit është e mbushur me liderë që humbën pushtetin pas periudhave të konfliktit, duke përfshirë Golda Meir pas ofensivës së papritur arabe që ndezi luftën e vitit 1973.

"Netanyahu është një histori tjetër. Është politikë populiste, nuk ka të bëjë me realitetin, ka të bëjë me narrativen që ai përdor. Netanyahu me të vërtetë po e luan lojën dhe kjo është ndoshta ndeshja e fundit e karrierës së tij, por ndoshta ai do të mbijetojë”, tha ai./Përshtati “Pamfleti” nga “Financial Times”