Bota13 Korrik 2023, 17:54

Droga në Shtëpinë e Bardhë ende mister, hetimet e FBI-së në ‘rrugë pa krye’

Shkruar nga Pamfleti

Droga në Shtëpinë e Bardhë ende mister, hetimet e

Asnjë gjurmë gishtash apo ADN-je nuk është gjetur në kokainën e sekuestruar në Shtëpinë e Bardhë javën e kaluar. Pavarësisht një analize të sofistikuar të laboratorit të krimit të FBI-së dhe vëzhgimit të pamjeve të sigurisë nuk u identifikua asnjë i dyshuar.

Sipas Associated Press nuk ka të dhëna se kush e solli drogën në ndërtesë. Agjentët e Shërbimit Sekret të SHBA-së gjetën pluhurin e bardhë gjatë një spastrimi rutinë të Shtëpisë së Bardhë më 2 korrik, në një korridor të West Wing, ku është hyrja e stafit dhe hyn dhe grupet turistike mblidhen për të vendosur telefonat dhe sendet e tjera.

Pa prova fizike, hetimi nuk do të jetë në gjendje të veçojë një person nga qindra individë që kaluan nëpër korridor ku u zbulua kokaina”, thanë zyrtarët e Shërbimit Sekret në përmbledhje.

Gjetja e kokainës në Shtëpinë e Bardhë shkaktoi një mori kritikash dhe pyetjesh nga republikanët, të cilët kërkuan një konferencë të enjten mbi hetimin.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre tha se presidenti Joe Biden besonte se ishte “tepër e rëndësishme” që Shërbimi Sekret të zbulonte se si droga përfundoi në Shtëpinë e Bardhë.

shtëpia e bardhë droga hetimet