Bota 4 Dhjetor 2023, 14:28

Gjermania jep alarmin: Islamistët duan të vrasin Princ Harryn!

Shkruar nga Pamfleti
Gjermania jep alarmin: Islamistët duan të vrasin Princ Harryn!
Princi Harry

Autoritetet hetuese gjermane kanë dhënë alarmin për princin britanik Harry.

Siç raporton “ Fokus ”, islamistët kanë bërë thirrje që të vritet princi britanik.

Kjo del nga një raport i situatës nga Zyra Federale e Policisë Kriminale.

Një javë më parë, portali mediatik i al-Kaedës “AS-Sahab Media Foundation” i bëri thirrje popullatës muslimane në mbarë botën që të kryejë një sulm ndaj Harry. Qëllimi është të “përdoren sulme dhe revolucione të përgjakshme për të mbështetur palestinezët”. Organizata terroriste Hamas duhet të mbështetet me një goditje.

Princi Harry dhe SHBA u emëruan si objektivat prioritare në thirrje, ku Harry tani jeton me gruan e tij Meghan dhe dy fëmijët e tyre Archie dhe Lilibet.

Mbreti tërhoqi zemërimin e islamistëve radikalë shumë kohë më parë. Harry shërbeu dy herë si bashkë-pilot helikopteri në Afganistan (midis 2007 dhe 2013) - dhe zbuloi në autobiografinë e tij "Reserve" (botuar në fillim të këtij viti) se si vrau 25 talebanë atje.

Në një deklaratë pak pas botimit të librit thuhej: “Ata që vratë nuk ishin pengë, ishin njerëz; kishin familje që prisnin kthimin e tyre. Ne kontrolluam dhe zbuluam se nuk kishte viktima në Helmand në ditët kur Princi Harry përmendi vrasjen e 25 muxhahidëve.”

Sido që të jetë, zbulimi i Harrit ka bërë armiq që tani po e kërcënojnë hapur. BKA e sheh thirrjen e re si një "akt simbolik hakmarrjeje dhe ndëshkimi për të gjithë mbështetësit e Izraelit" në luftën aktuale të Izraelit kundër barbarëve të Hamasit. Harry ishte “fajtor” gjatë misionit të tij në Afganistan; Prandaj, thuhet se "ekzekutimi" i tij është një "qëllim i kënaqshëm".

Jo vetëm Al-Kaeda, por edhe ISIS po përdor luftën aktuale të Lindjes së Mesme për të krijuar ndjenja kundër Perëndimit ("Kryqtarët dhe Sionistët"). Dega siriane e Al-Kaedës tha se konflikti ishte një mundësi për të mposhtur armikun.

Vetëm nga mesi i nëntorit ISIS publikoi një video-udhëzues të titulluar "Hapat praktikë në luftën kundër hebrenjve". Islamistët thërrisnin gjithashtu: "Luftoni kundër atyre nga jobesimtarët që janë pranë jush!"

gjermania princ harry