Bota22 Prill 2024, 07:34

Iraku sulmon bazat ushtarake të SHBA në Siri, grupi pro-iranian: Ky është vetëm fillimi

Shkruar nga Pamfleti

Iraku sulmon bazat ushtarake të SHBA në Siri, grupi pro-iranian: Ky

Të paktën pesë raketa janë lëshuar nga qyteti Zummar i Irakut drejt një baze ushtarake amerikane në verilindje të Sirisë, kanë thënë për Reuters dy burime irakiane të sigurisë.

Burimet e sigurisë dhe një oficer i lartë i ushtrisë thanë se një raketë e vendosur në pjesën e pasme të një kamioni të vogël ishte parkuar në qytetin kufitar Zummar me Sirinë.

Sulmi kundër forcave amerikane është i pari që nga fillimi i shkurtit, kur grupet e mbështetura nga Irani në Irak ndaluan sulmet e tyre kundër trupave amerikane.
Kjo vjen një ditë pasi kryeministri irakian Mohammed Shia al-Sudani u kthye nga një vizitë në SHBA dhe u takua me Presidentin Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë.

Kataib Hezbollah i Irakut ka thënë se grupet e armatosura irakiane kanë vendosur të rifillojnë sulmet ndaj forcave amerikane në vend.
Ata fajësuan mungesën e përparimit në bisedimet që synojnë rregullimin e daljes së trupave amerikane.
Një zyrtar amerikan, duke folur në kushte anonimiteti, e quajti një "sulm me raketë të dështuar".
Nuk ishte menjëherë e qartë nëse raketat kishin dështuar të goditnin bazën ose ishin shkatërruar para se të arrinin, apo nëse baza ishte objektivi.

irak shba