Bota29 Prill 2023, 09:28

Prigozhin me sytë nga karrigia e shefit të Kremlinit, plani që mund të rrëzojë nga froni Vladimir Putinin

Shkruar nga Pamfleti
Prigozhin me sytë nga karrigia e shefit të Kremlinit, plani që
Prigozhin dhe Vladimir Putin

Prigozhin shihet ende si një aleat i ngushtë i Putinit. Por kjo mund të ndryshojë nëse kundërofensiva e pritshme e pranverës ukrainase rezulton e suksesshme.

Biznesmeni i lidhur me Kremlinin, Yevgeny Prigozhin, ka mbajtur një profil të ulët gjatë viteve, por ai së fundmi ka qenë gjithnjë e më shumë në qendër të vëmendjes. Ai ka pranuar se qëndron prapa forcës mercenare ruse, e cila është e përfshirë në konflikte në mbarë botën, përfshirë Ukrainën.

Yevgeny Prigozhin ka bërë një rrugë të gjatë, që nga dekada në burgjet sovjetike për grabitje dhe krime të tjera dhe roli i tij si furnizues ushqimi dhe mik i ngushtë i shokut të tij, Vladimir Putin, vendas në Shën Petersburg. Falë marrëdhënies së tij me presidentin rus, Prigozhin u bë pjesë e oligarkëve rusë jashtëzakonisht të pasur. Në vitin 2014, ai themeloi Wagner Group, i cili luajti një rol kyç në aneksimin e Krimesë nga Rusia.

Në vitet që pasuan, Grupi Wagner luajti një rol kryesor në sigurimin që regjimi i Asadit të mbijetonte në Siri dhe të vendoste një pikëmbështetje të madhe në disa ish-koloni franceze, veçanërisht në Republikën e Afrikës Qendrore dhe Mali, duke punuar gjithashtu në mënyrë aktive me forcat anti-qeveritare në Bregun e Fildishtë.

Duke kërkuar gjithnjë mundësi të reja për të zgjeruar ndikimin rus në Afrikë, në vitin 2023 forcat Wagner mbështetën paraushtarakët e Forcave të Mbështetjes së Shpejtë Sudane, të udhëhequr nga gjeneral-lejtant Mohamed Hamdan, të cilët po luftonin forcat qeveritare.

Grupi Wagner kishte standarde relativisht të vështira rekrutimi. Megjithatë, personeli i saj nuk ishte i barabartë me forcën shumë të vogël të marinsave amerikanë dhe Beretave të Gjelbërta, të mbështetur nga aviacioni luftarak dhe dronët, të cilët shtypën plotësisht një sulm të blinduar nga forcat e presidentit sirian Bashar al-Assad dhe mercenarët Wagner.

Roli më i rëndësishëm i Grupit Wagner, megjithatë, ka qenë mbështetja e pushtimit rus në Ukrainë. Në të vërtetë, çfarëdo standardi që Wagner mund të kishte vendosur për rekrutët e tij u zhduk kur Rusia nisi pushtimin e saj më 24 shkurt 2022. Prigozhin mori lejen për të punësuar të burgosur që të shërbenin si ushqim për topat në operacionet sulmuese të Vagnerit. Njësitë e Grupit kontribuan në sukseset ruse në luftë, megjithëse thuhet se dështuan në më shumë se një rast për të vrarë presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Të njohur për brutalitetin e tyre në të gjitha operacionet e tyre të mëparshme, njësitë Wagner shkuan edhe më tej në Ukrainë. Ata nuk morën të burgosur, duke vrarë të gjithë ata që kapën. Duke iu drejtuar praktikave të padëgjuara që nga Mesjeta, personeli i Wagnerit ua preu kokën ushtarëve ukrainas dhe të tjerëve dhe i vendosi në thumba, në frymën e vërtetë të një Vladimiri tjetër, mbretit të shekullit të 15-të Vladimir III të Vllahisë, i njohur më mirë si Vlad Impaler .

Rritja e famës së Grupit Wagner ka paralelizuar personalitetin gjithnjë e më publik të Prigozhin, shkruan "The Hill". Pas vitesh mohimi të çdo lidhjeje me Grupin, në fund të shtatorit 2022 Prigozhin më në fund mori meritën për pjesëmarrjen në krijimin dhe financimin e operacioneve të tij. Ai hapi një seli të re për Grupin Wagner në Shën Petersburg. Kur ai u pengua të vazhdonte të rekrutonte trupa të rinj në burgjet e Rusisë, një vendim për të cilin ai protestoi ashpër dhe fajësoi ushtrinë ruse, Prigozhin krijoi tre qendra të reja rekrutimi në klubet sportive në tre qytete ruse.

Prigozhin është aktiv në mediat sociale. Për më tepër, ai është bërë një kritik i zëshëm i ministrit të Mbrojtjes Sergei Shoigu dhe gjeneralëve kryesorë të Rusisë, duke argumentuar se ata janë të paaftë dhe se forcat e tij Ëagner janë arsyeja që Rusia ka bërë ndonjë përparim në Ukrainë.

Në të vërtetë, ai pohoi se ministria e mbrojtjes ndaloi municionet që u duheshin forcave të tij për të përfunduar punën në Bakhrushina, ku ata kanë shërbyer si pararoja e përpjekjeve ruse për të pushtuar qytetin. Ai gjithashtu pohoi se shtabi i komandës ushtarake ruse në Ukrainë kishte bërë një vesh të shurdhër ndaj nevojave të tij. 

Së fundmi, më 14 prill, Prigozhin denoncoi "shtetin e thellë" rus dhe bëri thirrje për t'i dhënë fund operacionit rus, duke pohuar se Moska duhet të konsolidojë fitimet që kishte arritur tashmë. Nuk është aspak e qartë se si Putini, i cili nuk ka treguar asnjë shenjë të gatishmërisë së tij për të ndalur "operacionin e tij special ushtarak", ka reaguar ndaj komenteve të supozuara të të besuarit të tij.

As nuk është e qartë se si Putini ka reaguar ndaj lëvizjes së re politike konservatore të krijuar nga Prigozhin, e cila edhe pse ai drejton së bashku me mbështetësit kryesorë të presidentit, mund të jetë një trampolinë për ato që shihen gjithnjë e më shumë si ambiciet e Prigozhin për poste të larta. .

Prigozhin shihet ende si një aleat i ngushtë i Putinit. Por kjo mund të ndryshojë nëse kundërofensiva e pritshme e pranverës ukrainase rezulton e suksesshme. Në atë rast, Prigozhin mund të rregullojë mosmarrëveshjet e tij me gjeneralët e shumtë të pakënaqur të cilët Putini i ka shkarkuar. Dhe pastaj ish-i burgosuri i famshëm, furnizuesi i ushqimit, oligarku dhe financieri i Wagnerit mund të krijojë fare mirë ngritjen e tij në zyrën presidenciale që zë miku i tij i dikurshëm./ Përshtati PAMFLETI

prigozhin putn ukraina lufta