Bota18 Prill 2024, 11:59

"Profecitë" për Putinin; A është Evropa drejt rrugës së luftës?

Shkruar nga Pamfleti
"Profecitë" për Putinin; A është Evropa drejt
Vladimir Putin

Në skenarin e pashmangshëm të Putinit duke uzurpuar një Ukrainë të pavarur dhe sovrane dhe duke e kthyer atë në një shtet kukull të pushtuar, supozohet në mënyrë të arsyeshme se oreksi i tij bulimik do të zgjohet më tej.

Asnjë dyshim i qëllimshëm, asnjë profeci e rreme. Siguri më tepër pesimiste. Gjithçka tregon se nga njëri skaj në tjetrin, Evropa është në rrugën e luftës. Askush nuk e di se kur do të fillojë ky udhëtim i dëmshëm. Nesër, pas disa muajsh, pas pesë vitesh? E sigurt është se po vjen. Me rolin e zymtë të konfliktit të afërt që numëron mbrapsht nën hijen e analizës së Politico se Kievi po shkon drejt humbjes, Putini është më afër se kurrë qëllimit të tij.

Ky nuk është një thriller i tmerrshëm i imagjinuar nga ndonjë “skifteri luftarak”, i cili ushqehet me gjakderdhje. Nuk është një skenar për një film horror dekadent të sajuar nga një orator luftarak psikotik, një nga ata për të cilët hallet e konfliktit të armatosur "justifikojnë" mashtrimin e tyre. Ne te kunderten. Në këtë rast, 76-vjeçari Josep Borrell nuk është tregtar armësh që përdor marifete frikësuese marketingu për të shitur mallrat e tij. Ai është një politikan socialist spanjoll i moderuar, i moderuar dhe i ftohtë.

Detyra në një botë të trazuar me zbarkimin e eterëve nga retë e iluzioneve të tyre. Prandaj, i vetëdijshëm për atë që po thoshte, ai e turbulloi atë. Me thjeshtësi rrëqethëse. Nga pozicioni i Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, ai lëshoi ​​një paralajmërim të ashpër të martën e kaluar: "Një luftë konvencionale në shkallë të plotë në Evropë nuk është më një fantazi," deklaroi ai pothuajse në makth, duke bërë që Kontinenti i Vjetër të ngrihuni në këtë rast. Me te drejte keshtu.

Realiteti i pamëshirshëm

Për rreth 80 vjet, që nga viti 1945, Evropa nuk ka dëshmuar më kurrë fatkeqësinë e një lufte të madhe vrastare. Më shumë se tre breza qytetarësh evropianë nuk e kanë përjetuar kurrë me dhimbje dhe nga afër një peizazh kaq shkatërrues. Ata i mbijetuan kërcënimit bërthamor të Luftës së Ftohtë relativisht të padëmtuar . Dhe ata morën një psherëtimë të lehtësuar kur përfundoi me rënien e Murit të Berlinit. Megjithatë, në dekadën e tretë të shekullit të 21-të, territori i tyre evropian do të shënohej nga pushtimi i përgjakshëm i Ukrainës nga Rusia . Një realitet i pamëshirshëm që tashmë ka hyrë në vitin e tretë dhe që asnjë evropian nuk mund ta mohojë. As për të mbyllur sytë fort kundër dhunës brutale ruse. Kuptohet, njerëzit janë të shqetësuar. Meqë lufta është në lagjen e tyre, pse të mos trokitni fort në derën e tyre?

Aq më tepër që tingëllimi i ziles së alarmit nga kreu i diplomacisë europiane erdhi në koordinim me fjalimin e presidentes së Komisionit Ursula von der Leyen në seancën plenare të Parlamentit Europian. Ku, fare pa lidhje, ai vuri në dukje se "kërcënimi i luftës mund të mos jetë i afërt, por nuk është i pamundur". Natyrisht, shënimi i tij nuk solli një panik kataklizmik, të aftë për të krijuar një krizë ekzistenciale për situatën e sigurisë në Evropë. Sido që të jetë, ngjalli një stuhi dyshimesh të padeklaruara për momentin. Në stilin e një pyetjeje "a nuk mund të na përgatisin për një konflikt dhe të mos na tregojnë për këtë?"

Ursula von der Leyen dhe kreu i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, kanë deklaruar së fundmi në deklaratat e tyre publike se kërcënimi i luftës për Evropën ekziston.

Në të njëjtin model, u ngrit pyetja: "A është kjo një njohje e pozicionit të brishtë të mbrojtjes së Evropës dhe mungesës së mjeteve të mjaftueshme të luftës nëse do të lindte një konflikt potencialisht më i gjerë?". Boreli e kapi edhe atë. Ai theksoi me guxim se “ombrella amerikane, në të cilën jemi mbështetur që nga Lufta e Ftohtë, mund të mos jetë e hapur gjatë gjithë kohës”. Sikletit të madh të shkaktuar nga deklaratat e tij iu shtua automatikisht një mpirje e përgjithshme. Megjithatë, në selinë e NATO-s në Bruksel, niveli zyrtar i alarmit nuk është ngritur në një gjendje më të lartë të gatishmërisë. Por asgjë nuk mund të përjashtohet së shpejti, pëshpëritin zyrtarët e Aleancës. Në mënyrë të justifikuar. Sepse kur dikush flet për luftën në Evropë, përshkruan në mënyrë ogurzezë fillimin e një Lufte të Tretë Botërore.

Brigada gjermane

Tashmë nga ana e tyre, disa oficerë të lartë ushtarakë evropianë me gjuhën e tyre të sëpatë po informojnë paraprakisht qeveritë dhe njerëzit e vendeve të tyre për kërcënimin e ardhshëm që mund të aktivizohet në mënyrë dramatike. Komandanti suprem i Forcave të Armatosura Suedeze iu drejtua publikisht bashkatdhetarëve të tij duke u kërkuar atyre që të "përgatiten mendërisht për luftë". Homologu i tij polak deklaroi hapur se "Rusia kundërshton logjikën, ndaj ne duhet të jemi gati për çdo skenar agresiv nga ana e saj". Veterani i Irakut dhe Afganistanit, gjenerali Patrick Saunders, kreu i Ushtrisë së Mbretërisë së Bashkuar, i ka bërë thirrje qeverisë që të "mobilizojë kombin" për t'u përgatitur për luftë me Rusinë.

Edhe ministri i mbrojtjes i Gjermanisë, socialdemokrati Boris Pistorius , vlerëson se Putini mund të sulmojë NATO-n 5-8 vjet nga tani. Dhe në një lëvizje të paprecedentë për doktrinën strategjike të vendit të tij të pasluftës, ai po dërgon një brigadë të Bundeswehr-it prej 4,800 trupash gjermane për instalim të përhershëm dhe së shpejti do të jetë plotësisht operacionale vetëm 100 km nga kufiri perëndimor i Rusisë, në territorin e NATO-s Lituania. Në një vend që, së bashku me dy republikat e tjera baltike, Estoninë dhe Letoninë , u shkel për gjysmë shekulli nga çizma pushtuese sovjetike. Dhe sot dridhen që të mos shtypen sërish nën thembër e ashpër shtypëse të Rusisë.

Qoftë me shirita dhe shenja, qoftë me kostume dhe kravata, këta ushtarakë dhe policë evropianë nuk janë asgjë më pak se frikësuesit profesionistë. Ata, për hir të shijes, nuk mbjellin ankth dhe frikë tek bashkatdhetarët e tyre. Ata ulen mbi gozhdë që digjen ndërsa nuhasin barutin në ajër që fryn nga fronti i luftës në Ukrainë . Mandatet nga rezistenca ndaj Kievit nuk janë inkurajuese. Një Volodymyr Zelensky i rrethuar po i lutet Perëndimit për solidaritet më të madh ushtarak në mbrojtjen e vendit të tij. Ngurrimi i Berlinit për të pajisur vendin e mbrojtjes me raketat gjermane Taurus dhe shtytja e Kongresit të kontrolluar nga republikanët për të miratuar fonde shtesë të urgjencës amerikane, do të thotë se rezervat e armëve të vendit po shterohen shumë shpejt.
Në varësi të mbështetjes perëndimore, presidenti ukrainas Zelensky shprehu pakënaqësinë e tij për dështimin e vendit për të dorëzuar armët më të avancuara menjëherë, duke folur me video nga foltorja e Forumit Ekonomik Delphi.

I varur nga mbështetja perëndimore, presidenti ukrainas shprehu pakënaqësinë e tij për pamundësinë e dorëzimit të menjëhershëm të sistemeve të armëve moderne, gjatë fjalimit të tij me video pardje nga foltorja e Forumit Ekonomik Delphi . Furnizimi i raketave me rreze të gjatë veprimi nga i ashtuquajturi Trekëndëshi i Weimar (Macron, Soltz, Tusk) u ra dakord vetëm 20 ditë më parë. Dhe do të duhet kohë që ata të mbërrijnë gati për përdorim në Ukrainë, gjë që e dëshpëron Zelenskyn. Në ekranin e sallës së këshillit në Delphi, kishte edhe një nervozizëm në vështrimin e tij teksa fliste me nervozizëm për zgjedhjet presidenciale në SHBA të nëntorit të ardhshëm, të cilat me gjasë do të vendosin fatin e vendit të tij.

Planet e Kremlinit

Nga ana tjetër, për sa kohë që lufta e pamëshirshme në Ukrainë zhytet, stanjacioni i trishtuar i saj i jep Rusisë së madhe mundësinë për të rimbushur rezervat e saj të materialit ushtarak dhe njerëzor. Në fund të fundit, tani është një besim i zakonshëm në Perëndim se Moska brutalisht agresive , pavarësisht dëmeve të saj në front dhe humbjeve ekonomike nga hakmarrja e sanksioneve perëndimore, po rezulton të jetë më elastike sesa pritej. Në skenarin e pashmangshëm të Putinit duke uzurpuar një Ukrainë të pavarur dhe sovrane dhe duke e kthyer atë në një shtet kukull të pushtuar, supozohet në mënyrë të arsyeshme se oreksi i tij bulimik do të zgjohet më tej. Në fund të fundit, ai ka thënë vazhdimisht se fatkeqësia më e madhe e shekullit të 20-të ishte rënia e Bashkimit Sovjetik . Megjithatë, ai ëndërron nën skeptrin e tij ringjalljen e një perandorie cariste ruse autoritare, nacionaliste dhe të dhunshme, e cila gjatë viteve të sundimit do të sulmonte në mënyrë agresive atje ku do të vinte era dobësie. Si shkaba mishngrënëse dhe hienat që ushqehen me kërma.

Për më tepër, pas mureve të trasha të Kremlinit shpalosen plane maksimaliste për të përmbysur ekuilibrin dhe për të riformuar rendin politik të Evropës. Besohet se Rusia superfuqi-ambicioze do të ndërhyjë në mënyrë të egër aty ku beson se Lebensraum-i i saj, "hapësira e saj e jetesës" është në rrezik, në të cilën dyshon për komplote anti-ruse të krijuara nga ndërhyrjet e huaja. Shkurt, nga NATO armiqësore. Për të cilën Putini kishte shpallur tashmë luftë me fjalimin e tij në Konferencën e Sigurisë së Mynihut në shkurt 2007. Ndërsa zyrtarët perëndimorë në audiencë, të lumtur gjysmë të fjetur nga gjuha e paqartë e ish-KGBite, nuk morën asgjë si të mirëqenë, pastaj humbën zanën e përshtatshme tregohet se ai po i tregtonte për Rusinë e pafuqishme dhe paqedashëse.

Kur u zgjuan të habitur, vetëm një vit e gjysmë më vonë, tanket ruse kishin kaluar kufirin duke hyrë në rajonet e Gjeorgjisë , Abkhazisë.dhe Osetia e Jugut. Shtatë vjet më vonë, Rusia aneksoi ushtarakisht gadishullin ukrainas të Krimesë dhe pjesë të Ukrainës lindore. Derisa pushtimi i saj i fshehtë në shkallë të plotë i Ukrainës erdhi në shkurt 2022. Ajo u parapri nga narrativat e rreme, të rreme dhe të pasakta të Putinit që qetësuan liderët evropianë, pjesa më e vetëkënaqur e të cilëve u qetësua nën batanijet e ngrohta të furnizimeve të lira ruse të energjisë. Surpriza e dhimbshme, megjithatë, me mashtrime të përsëritura pushon së qeni një rastësi. Në mënyrë të pashmangshme, një djalë me mantelin e një cari që nuk ka para është ndoshta i paramenduar të përhapet në mënyrë pushtuese.

Pse jo një ndërhyrje ushtarake në Moldavi ose një ushtrim i të drejtave sovrane në enklavën ruse të Kaliningradit të rrethuar nga Lituania dhe Polonia? Për të zhvilluar në tokën e saj raketa të afta për të mbajtur koka bërthamore. Dhe madje edhe me një rrethim, bllokadë dhe destabilizimin e mundshëm rus të vendeve baltike, si dhe një dalje kërcënuese të flotës ruse në Detin e Veriut dhe rritje të avionëve luftarakë për të frikësuar anëtarët e rinj të NATO-s, Finlandës dhe Suedisë . Pyetja që lind në këto sfida të mundshme është se si do të përgjigjet Aleanca Atlantike. A do të rrijë duarkryq dhe do të shikojë parada militariste ruse në tokën e NATO-s, apo do të reagojë? Kjo është ajo që evropianët po mendojnë dhe janë të shqetësuar.
Një brigadë gjermane e Bundeswehr-it prej 4,800 ushtarësh gjermanë u vendos kohët e fundit në Lituani, vetëm 100 kilometra nga kufiri rus.

Rizgjedhja e Trump

Arsyeja e turturizmit të tyre është se ata janë përballur me spektrin rrëqethës të një presidence eventuale të egocentrizmit Donald Trump . Një kthim në Shtëpinë e Bardhë me një braktisje të mundshme të aleatëve të SHBA për fatin e tyre përshkallëzon agjitacionin e të pambrojturve në çdo rrezik dhe kërcënim të jashtëm. Mes vrullit dhe ringjalljes, koncepti i parandalimit zhytet në tokën e brishtë evropiane. Në mënyrë të pashmangshme skena e dekadave do të ndryshojë rrënjësisht me humbjen e mburojës amerikane. Shkëputja e evropianëve, përpara se të detyrohen në nekrologji me lot të hidhur, do të thotë t'i drejtohet një barrë financiare në ndërtimin e sigurisë së tyre kolektive. Një fakt që parashikon një rritje të shpenzimeve për armatim pas reduktimeve graduale të tyre që ndodhën mbi 30 vjet pas përfundimit të Luftës së Ftohtë.

Kjo do të thotë më shumë prodhim armësh dhe municionesh, investime gjithnjë në rritje në industrinë evropiane të mbrojtjes , lehtësi më të madhe të aksesit në fonde për kërkime dhe zhvillim, koordinim të zgjeruar në armatim midis shteteve evropiane, që nënkupton gjithashtu shkurtime në burimet sociale që mbështesin prosperitetin dhe cilësinë. të jetës së qytetarëve evropianë. Megjithatë, nuk ka asnjë alternativë nëse amerikanët shpëtojnë nga pista e sigurisë mbrojtëse e Kontinentit të Vjetër. Kuptimi dhe thelbi i ruajtjes së epërsisë morale të demokracisë - një gur themeli i BE-së - kërkon kosto dhe sakrifica përballë agresionit të ashpër dhe brutalitetit autoritar.

Domosdoshmërisht, Bashkimi Evropian miraton një busull strategjik që shënon një ndryshim historik të paradigmës së tij. Tani ajo është duke u fokusuar në blindimin e mbrojtjeve të saj dhe riarmatosjen pasi synon të mbrohet nga sulmet hibride dhe të armatosura. Ky institucion politik ekonomik transnacional, si BE-ja, i cili ishte krijuar për të ruajtur paqen pa veshur asnjë armaturë karavidhe, gradualisht po transformohet. Kanë ikur, ndoshta në mënyrë të pakthyeshme, ditët kur ajo mund të përballonte t'i jepte përparësi axhendës së gjelbër ose të përmirësonte konkurrencën. Tani gjithçka ndryshon.

Jo pa kontradikta të brendshme, dikotomi, mosmarrëveshje dhe grindje mendjengushtë në organet e saj mes shteteve anëtare. Të mendosh se 20 vjet më parë ata krijuan një Agjenci Evropiane të Mbrojtjes, por nuk e financuan mjaftueshëm për të siguruar autonominë e saj strategjike. Dhe tani ata vrapojnë të egër. Ndërsa ata kanë nevojë urgjente për të trajtuar çështjen jashtëzakonisht të ndjeshme që kërcënon të prishë kushtetutën dhe integritetin masiv të Unionit. Ata duhet të orientohen drejt përballjes me një konflikt të mundshëm ushtarak që duket jo aq i zbehtë dhe i largët në horizont.

Europa duhet të veprojë tani

Komentet e Borel për herë të parë e njohën hapur dhe në mënyrë koherente Rusinë si një rrezik të qartë dhe të pranishëm për Evropën. Në fund të fundit, ekzorcizmat nuk e eliminojnë pozicionin e pasigurt të BE-së. kundër frikësimit dhe përpjekjeve për të minuar stabilitetin social dhe politik. Në korridoret e pushtetit në Bruksel dhe kryeqytetet kombëtare, mendjet e zyrtarëve evropianë dhe burokracisë shoqëruese duhet të mprehen në kudhrën e mundësisë që Rusia të zgjerojë veprimet e saj ushtarake kundër tyre. Prandaj, për të parandaluar ndonjë rezultat negativ, ajo është e detyruar të veprojë menjëherë. Gjithmonë së bashku me pajisjet absolutisht të ndërvarura nga diplomacia e ftohtë, e matur dhe pragmatike. Është koha, më në fund, që Evropa të ndalojë së qeni kaq inerte dhe e mërzitshme në mënyrë të parashikueshme në arenën ndërkombëtare.

Disa javë më parë, e veja e disidentit 47-vjeçar rus Alexei Navalny , i cili vdiq në mënyrë misterioze në një minierë ish-sovjetike në Arktik, foli në Parlamentin Evropian. Duke iu drejtuar eurodeputetëve, Yulia Navalnaya theksoi se “nëse vërtet dëshironi të mposhtni Putinin, duhet të bëheni novatorë. Dhe ju duhet të ndaloni së qeni i mërzitshëm." Me pak fjalë, ai po i motivonte të mendonin ndryshe. Jo vetëm se si të mbështesim Ukrainën gjithnjë e më mirë, por edhe si të rrisim presionin e tyre ndaj Rusisë, një vend - dhe kjo e di më mirë - që është i vendosur të shkatërrojë vende të vendosura me guxim dhe të mbiarmatosur fuqishëm. Nëse Uashingtoni i mbështet ata apo jo.

Megjithatë, hija e një presidence të mundshme të Donald Trump qëndron mbi Evropë si një vegjë e keqe. Ngritja e dyshimeve për mbështetjen e saj thelbësore për një inkursion të shpejtë, armiqësor ushtarak. Kryeministri tiranik hungarez Viktor Orbán e shpalli të lumtur , duke shpallur se nëse Trump zgjidhet, ai nuk do t'i japë asnjë mallkim luftës në Ukrainë. Me fjalë të tjera, ai do të kontribuojë vendosmërisht me cinizmin e tij në shkatërrimin e hermës së këtij vendi. Evropianët nuk ishin të shqetësuar nga ajo që deklaroi kjo jehonë e keqe nacionaliste e planeve të fshehta të Putinit dhe Trump. Por mesazhi nuk kaloi plotësisht pa u vënë re.

Sido që të jetë, sado të tmerrshme dhe të tmerrshme të ndodhin në luftën e përjetshme mes “të mirës dhe të keqes”, i vetmi që fiton është vetë lufta. E vërteta e pakëndshme është se para se të shpërthejë - diçka që të gjithë e shmangin - pritet të ndizet një humanitarizëm populist tako-romantik dhe gjoja paqësor, që në naivitetin e tij padashur do të kënaqet duke minuar vlerat demokratike të Perëndimit. Sigurisht që ka humanistë të ndershëm që urrejnë çdo luftë dhe luftojnë kundër saj. Ndryshe nga ata hipokritë që nën maskën e mbrojtjes së "njeriut" bëhen miq të propagandës së dhimbshme të Putinit dhe zëdhënësve të mjerë në mbrojtje të mizorive të tij në Ukrainën e sprovuar ashpër.

Kësaj turme votuesish evropianë nuk i intereson nëse të mbrosh Ukrainën do të thotë të mbrosh sigurinë evropiane në të njëjtën kohë. Nuk merret parasysh që BE-ja. deri më tani ka ofruar mbështetje ekonomike, humanitare dhe ushtarake për vendin e pambrojtur me vlerë më shumë se 88 miliardë euro. Kjo shumë astronomike sikur ka rënë nga qielli dhe nuk ka dalë nga xhepi i qytetarëve. Thjesht, si një “i spërkatur” i papërgjegjshëm, duke shpërfillur normat dhe vlerat evropiane, ai refuzon ta përçmojë Putinin si një kundërshtar të paepur, por e admiron si një lider të fortë. Ai as nuk dyshon se "adhuruesi" i tij mund të përpiqet ta kuptojë.

Rreziqet e zgjedhjeve evropiane

Pritet që në zgjedhjet e ardhshme evropiane turma proruse të zgjedhë të djathtën dhe të majtën ekstreme, parti nacionaliste dhe intolerante të cilat me sjelljen e tyre politike gjoja antisistematike favorizojnë neotsarin rus. Çfarë dhuratë më të mirë për Kremlinin që të përhapë tentakulat e tij manipuluese në tokën evropiane për të nxitur mosmarrëveshje në Perëndim.

Dhe sa shumë gëzim e rrethon kur shfaqen në shtetet evropiane. Jo domosdo qesharake, mbështetës "pentofalangjealë", apologjetë për qëllimet e tij cinike agresive dhe tsanakoglifta që "papagallëzojnë" pretendimet e tij. E gjithë kjo siguron frymëzim të errët për fanatizmin paroksizmal të Putinit aq të bollshëm në mënyrë hipokrite, saqë ai kërcënon në mënyrë indirekte - por në mënyrë të papërgjegjshme - të nisë një sulm bërthamor as më shumë e as më pak në territorin e shteteve perëndimore... Të kërcënojë në mënyrë frikësuese se në të ardhmen e afërt do të ketë pasoja për Europa do të jetë shumë më tragjike. Kush e di nëse ai fantazon të marrë Berlinin, a la Stalin në 1945. Apo ëndërron të ujitë kuajt e tij në Seine a la Tsar Alexander, në 1814.

Është e qartë se kohët kanë ndryshuar, por ulërimat e tij të egra prenë edhe tapat më ideale të veshëve që bllokojnë zhurmën. Europa i dëgjon ata. Para se të shpërthejë një zjarr që do të kthejë gjithçka në baltë, limba dhe gërmadha. Është domosdoshmërisht një përparësi imperative e qeverive evropiane racionale, të zgjedhura në mënyrë demokratike, që të angazhojnë të gjitha forcat e tyre për të shmangur rrezikun. Duke synuar, para së gjithash, humbjen e Rusisë në Ukrainë. Duke adoptuar, njëkohësisht, së bashku si çështje ekzistenciale të thënies latine “si vis pacem para bellum”. E cila interpretohet si "nëse doni paqe, përgatituni për luftë"./ Marrë nga Protothema

vladimir putin evropa luftë