Bota16 Qershor 2024, 15:11

Sarkozy kritikon Macron: Shpallja e zgjedhjeve të parakohshme, lëvizje e gabuar!

Shkruar nga Pamfleti

Sarkozy kritikon Macron: Shpallja e zgjedhjeve të parakohshme, lëvizje

Presidenti Francez, Emmanuel Macron është paralajmëruar nga ish-president Nicolas Sarkozy se vendimi i tij për të thirrur zgjedhje të parakohshme mund ta zhysë Francën në kaos, pasi partia e tij qendrore mbetet e treta në sondazhe, shumë prapa Tubimit Kombëtar të ekstremit të djathtë.

Nicolas Sarkozy tha se shpërbërja e asamblesë kombëtare ishte "një rrezik i madh" për Francën, "sepse mund ta zhysë atë në kaos, nga i cili do të ketë vështirësinë më të madhe të dalë".

"'T'i japësh fjalën popullit francez për të justifikuar shpërbërjen është një argument kurioz pasi kjo është pikërisht ajo që kanë bërë më shumë se 25 milionë francezë në kutitë e votimit. Rreziku është i madh [që] ata të konfirmojnë zemërimin e tyre në vend që ta kthejnë atë", tha Sarkozy për Le Journal du Dimanche (JDD).

Francezët do të votojnë për një asamble të re kombëtare në dy raunde, më 30 qershor dhe 7 korrik, pas lëvizjes tronditëse të Macron për të thirrur zgjedhjet tre vjet përpara afatit.

Një sondazh i opinionit në të njëjtën gazetë nga Ifop tregoi se Rally Kombëtare ishte përpara me 35% të votave, aleanca e Frontit të Ri Popullor të partive të majta me 26% dhe Rilindja e Macron me 19%. Sipas gazetës, vetëm 61% e njerëzve që votuan për Macron në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale në 2022 planifikojnë të mbështesin partinë e tij më 30 qershor.

Sondazhe të tjera të publikuara gjatë fundjavës paraqitën një pamje të ngjashme, me grupin e Macron-it të mbërthyer në vendin e tretë, duke u pasuar shumë pas Rally-së Kombëtare dhe Frontit të Ri Popullor të vendit të dytë , i cili bashkon socialistët, të gjelbërt, komunistët dhe Francën e ekstremit të majtë të Jean-Luc Mélenchon. Festa e pa përkulur. Një sondazh nga Opinionway për CNews, Europe 1 dhe JDD vendosi Rally Kombëtare me 32%, e ndjekur nga Fronti i Ri Popullor me 25% dhe partia e Macron me 19%.

Vetë, ish-kryeministri Lionel Jospin tha për Le Monde se thirrja e zgjedhjeve të parakohshme nuk ishte "e matur" dhe hapi derën për marrjen e pushtetit nga e djathta ekstreme.

"Presidenti Macron i ka hapur hapësirën Tubimit Kombëtar dhe ka lejuar që kjo parti e së djathtës ekstreme të trokasë në dyert e pushtetit. Macron duhet të ishte konsultuar me kryeministrin e tij dhe presidentët e senatit dhe të Asamblesë Kombëtare. Emanuel Macron ka vendosur edhe një herë i vetëm. Presidenti thotë se po i jep zë njerëzve, por bashkëqytetarët tanë do të duhet të marrin vendime shumë të rënda në një kohë shumë të shkurtër. Fushata për zgjedhjet legjislative do të zgjasë më pak se 15 ditë. Kjo nuk është përgjegjëshme", tha Jospin, një socialist që mbajti postin midis 1997 dhe 2002 dhe që ishte në "bashkëjetesë" politike me presidentin e qendrës së djathtë Zhak Shirak.

Në një tjetër kthesë në një fushatë të trazuar, ish-presidenti socialist François Hollande njoftoi se po planifikonte të kandidonte sërish për asamblenë kombëtare.

"Ishte një vendim i jashtëzakonshëm për një situatë të jashtëzakonshme. Unë nuk po kërkoj asgjë për veten time ... Unë thjesht dua të jem në shërbim", tha ai./TheGuardian

macron