Kronike11 Dhjetor 2023, 10:57

Grabitën karburantin, arrestohen 2 të rinj në Tiranë; publikohen pamjet kur autorët me kapuç kërcënojnë punonjësin

Shkruar nga Pamfleti

Grabitën karburantin, arrestohen 2 të rinj në Tiranë;

Një grabitje me dhunë ka ndodhur në Tiranë në një pikë karburanti në Selitë.

Aleksandro Lazaj dhe Kristjan Lazaj të dy banues në Tiranë, janë arrestuar nga policia për shkak se kanë grabitur xhiron ditore në një karburant në Tiranë.

Kristjan Lazaj është afruar për të furnizuar automjetin me karburant, ndërsa Aleksandri i ka vjedhur me dhunë punonjësit të karburantit xhiron ditore.

"Tiranë/Finalizohet operacioni policor i koduar "Selita", për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e vjedhjes së pronës dhe pasurisë.

Vodhën me dhunë një shumë parash, në një pikë karburanti, në Selitë, falë veprimeve intensive hetimore, identifikohen, kapen dhe vihen në pranga 2 autorët e dyshuar.

Sekuestrohen një mjet prerës thikë, një përforcues grushti, veshjet dhe automjeti që autorët e dyshuar kanë përdorur për të kryer krimin.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 2, në vijim të punës për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e vjedhjes së pronës dhe pasurisë, pas njoftimit të marrë se dy shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kishin vjedhur me dhunë, një shumë parash, në një karburant, në Selitë, menjëherë kanë organizuar punën për identifikimin dhe kapjen e tyre.

Në këtë kuadër është finalizuar operacioni policor i koduar "Selita", si rezultat i të cilit u bë identifikimi, kapja dhe arrestimi i dy autorëve të dyshuar, shtetasve:

A. L., 22 vjeç dhe K. L., 21 vjeç, të dy banues në Tiranë. 

Këta dy shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, më datë 09.12.2023, rreth orës 01:40, janë afruar në një karburant në Selitë, dhe shtetasi A. L., ka zbritur nga automjeti. Shtetasi K. L. është afruar për të furnizuar automjetin me karburant, ndërsa shtetasi A. L. i ka vjedhur me dhunë punonjësit të karburantit, xhiron ditore.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan një mjet prerës thikë, një përforcues grushti, veshjet dhe automjeti që autorët e dyshuar kanë përdorur për të kryer krimin.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, për veprime të mëtejshme", njofton policia.