Politike 6 Dhjetor 2023, 14:35

Flakët në Kuvend/ PS kërkon përjashtimin e 6 deputetëve të opozitës, përfshirë dhe Sali Berishën

Shkruar nga Pamfleti

Flakët në Kuvend/ PS kërkon përjashtimin e 6 deputetëve

Partia Socialiste ka kërkuar përjashtimin e Sali Berishës, Gazment Bardhit dhe 4 deputetëve Flamur Noka, Albana Vokshit, Elda Hotit dhe Edi Palokës për shkak të kaosit në seancën e shkuar plenare 4 dhjetor. 

Në kërkesën e firmosur nga 7 deputetë të PS thuhet se Sali Berisha zaptoi foltoren, Bardhi ofendoi deputetin socialist Petro Koçin, Edi Paloka tentoi ta godiste atë, ndërsa Flamur Noka i ndihmuar nga dy deputetet Vokshi e Hoti ndezi flakadanëve, njërin prej të cilëve e hodhi në drejtim të kryeparlamentares Lindita Nikolla.

Në kërkesën e PS për përjashtim evidentohet edhe fakti që Noka e Vokshi ndezën disa letra për t’u vënë flakën karrigeve, veprim për të cilin edhe policia ka bërë padi në SPAK.

Nëse këto deputetë përjashtohen në mbledhjen e orës 16:00 të Sekretariatit të Etikës, ata nuk do të mund të jenë në seancë ditën e nesërme kur votohet nen për nen buxheti.

Emrat e deputetëve që PS kërkon përjashtimin e :

Sali Berisha

Gazment Bardhi

Flamur Noka

Edi Paloka

Elda Hoti

Albana Vokshi

 

flakët në kuvend ps kërkon përjashtimin e berishës