Sport29 Prill 2023, 16:31

Pësoi aksident dhe humbi “pole position” në mesin e garës, Lëklerk lë pas Vershtapen, Serxhio Perez fiton garën sprint në Baku

Shkruar nga Pamfleti

Pësoi aksident dhe humbi “pole position” në mesin e

Piloti meksikan, Serxhio Perez me Red Bull fitoi sot garën sprint të çmimit të Madh të Azerbajxhanit në Formula 1, zhvilluar në Baku. Në podium u ngjitën edhe Sharl Lëklerk me Ferrari si dhe kampioni i botës në fuqi, holandezi Maks Vershtapen me Red Bull.

Lëklerk, që e nisi garën nga “pole position”, e humbi atë në mesin e garës, pas një aksidenti dhe futjen në pistë të makinës së sigurisë. Gjithsesi, kjo garë e shkurtër tregoi se makina italiane është rikthyer protagoniste, duke rivalizuar me dy makinat Red Bull, që ishin më të shpejta.

Në vendin e katërt u rendit Xhorxh Rasëll me Mercedes, që la pas Karlos Sainz me Ferrarin, Fernando Alonson me Aston Martin e Ljuis Hamilton me makinën tjetër Mercedes. Në zonën e pikëve edhe Lens Stroll me Aston Martin. Nesër pasdite do të zhvillohet gara e Azerbajxhanit, me Lëklerk në “pole position”.

serxhio perez piloti meksikan formula 1 çmimi i madh i azerbajxhanit