Aktualitet24 Prill 2024, 15:54

15-vjetori i anëtarësimit në NATO, Wisner për Shqipërinë: Shqipëria e angazhuar për të përmbushur detyrimet

Shkruar nga Pamfleti

15-vjetori i anëtarësimit në NATO, Wisner për

Instituti Shqiptar për Studime Ndërkombëtare (AIIS) organizoi një konferencë për 15-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO.

I Ngarkuari me Punë i SHBA-së, David Wisner foli përkrah kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të AIIS, Albert Rakipi.
David Wisner falënderoi Shqipërinë për përpjekjet e saj si aleate në NATO në mbështetje të misioneve të NATO-s në të gjithë botën, përfshirë hapjen së fundmi të Bazës Ajrore të Kuçovës, si dhe angazhimin e saj për të përmbushur detyrimet e NATO-s.

Gjithashtu Wisner theksoi rëndësinë e Aleancës së NATO-s sot, duke i bërë jehonë vërejtjeve të Presidentit Harry Truman të vitit 1949 se NATO është një mburojë kundër agresionit.

Në njoftimin e Ambasadës së SHBA në rrjete sociale thuhet se: “Shtetet e Bashkuara do të presin Samitin e NATO-s 2024 në Uashington DC këtë verë në nder të 75-vjetorit të NATO-s”.

wisner shba nato shqiperia rama