Bota30 Qershor 2023, 15:54

6.5 ton kokainë mes bananeve/ Shkatërrohet grupi kriminal në Spanjë, trafikonin drogë nga Kolumbia

Shkruar nga Pamfleti

6.5 ton kokainë mes bananeve/ Shkatërrohet grupi kriminal në

Europol mbështeti Gardën Civile Spanjolle (Guardia Civil) për të çmontuar një rrjet kriminal të përfshirë në trafikun shumëtonësh të kokainës nga Amerika e Jugut në BE. Hetimi, i cili filloi në tetor 2022, përfshiu Policinë Kombëtare Kolumbiane (Policía Nacional de Colombia) dhe Policinë e Shtetit Letonez (Latvijas Valsts policija). 

Kreu i rrjetit kriminal konsiderohet të jetë një nga trafikantët më të mëdhenj të drogës në Spanjë. Me qendër në Malaga, "koka" drejtonte një rrjet në shkallë të gjerë, duke kontrabanduar tonelata me kokainë nga Ekuadori dhe Kolumbia në BE në një lloj strukture biznesi kriminal me shumicë.

Bosi i krimit është gjithashtu një anëtar i një familjeje të njohur vendase nga qyteti spanjoll Castellar de la Frontera, i cili përdorte një kompani me shumicë peshku të ngrirë në Algeciras si një biznes para.

Rrjeti kriminal pastronte pasuritë e paligjshme me anë të kësaj kompanie, duke u përfshirë edhe në tentativa për korruptim të zyrtarëve publikë. Përsa i përket kontrabandës së kokainës, rrjeti kriminal përdori një mjet tjetër për të kaluar ngarkesën e tyre të paligjshme – bananet. 

Gjatë 7 muajve të fundit, autoritetet sekuestruan një sërë ngarkesash të mëdha kokaine të lidhura me këtë organizatë kriminale. Në dhjetor 2022, policia kolumbiane sekuestroi rreth 3 ton kokainë të fshehur në ngarkesat e bananeve që kalonin nga porti Turbo nëpërmjet portit të Kartagjenës dhe të destinuara për në portin spanjoll të Algeciras./Europol