Bota24 Tetor 2023, 08:39

Aksident masiv në SHBA, 158 makina përplasen për shkak të mjegullës; 7 viktima dhe 25 të plagosur (Video)

Shkruar nga Pamfleti

Aksident masiv në SHBA, 158 makina përplasen për shkak të

Një aksident masiv ka ndodhur në SHBA, ku të paktën 7 persona kanë humbur jetën dhe 25 të tjerë janë plagosur pasi 158 makina u përplasën mëngjesin e së hënës në Luziana.

Shkak i këtij aksidenti masiv ishte dukshmëria e kufizuar e shkaktuar nga mjegulla. Numri i viktimave mund të rritet pasi ekipet e shpëtimit janë ende duke larguar automjetet nga vendi i ngjarjes.

Meteorologët thanë se mjegulla e dendur kishte bërë që dukshmëria të ishte në më pak se 10 metra. Tymi nga zjarret në zonë, i kombinuar me mjegullën e dendur të zhvilluar në zonë herët në mëngjesin e së hënës, duke sjellë shikueshmëri jashtëzakonisht të ulët. Në disa vende dukshmëria ishte afër zeros, raporton CNN.

Ndërsa, guvernatori i Luizianës u bëri thirrje njerëzve që të dhuronin gjak, duke shprehur ngushëllimet e tij për viktimat, duke shtuar 'lutem për të plagosurit".

Disa nga automjetet u dogjën pas përplasjes fillestare, thanë autoritetet. Një nga automjetet e përfshira ishte një kamion cisternë që mbante “lëng të rrezikshëm”, tha policia pa dhënë detaje mbi substancën. Videot e publikuara në rrjetet sociale tregojnë makina të shkatërruara dhe të grumbulluara njëra mbi tjetrën.

Njëri nga shoferët ka treguar për mediat vendase se: “Unë kisha shtypur tashmë frenat për të ngadalësuar shpejtësinë kur një automjet tjetër më goditi.”, tha 41 vjeçari Christopher Kohl.

“Gjithçka që mund të dëgjoja për 30 minuta ishte përplasja e automjeteve”, tha një shofer tjetër.

aksident shba 158 makina 7 viktima