Bota20 Mars 2024, 13:00

Barack Obama rikthehet fuqishëm, nxjerr 'asin' nën mëngë për të rizgjedhur Biden president

Shkruar nga Pamfleti

 

Barack Obama rikthehet fuqishëm, nxjerr 'asin' nën
Barack Obama dhe Joe Biden /Getty Images

Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, do të bashkojë forcat me ish-kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, në përpjekje për të ndihmuar rizgjedhjen e Joe Biden si President i Shteteve të Bashkuara.

Ata do të bashkohen të shtunën përpara 14-vjetorit të Aktit të Kujdesit të Përballueshëm, i njohur si “Obamacare”, një nga argumentet më të forta për rizgjedhjen e Biden.

“Kjo tregon se çfarë do të thotë të kesh liderë që luftojnë për ty dhe bëjnë gjëra që njerëzit i mendonin të pamundura”, tha kryetarja e fushatës së Biden, Jen O’Malley Dillon, sipas Politico.

Obama dhe Pelosi do të marrin pjesë së bashku në një seri ngjarjesh virtuale, si dhe ngjarje të drejtpërdrejta në Arizona, Georgia, Michigan, New Hampshire, Nevada, Karolina e Veriut, Pensilvania dhe Wisconsin.

Me sulmet republikane ndaj imigracionit, inflacionit dhe krimit, Partia Demokratike po mbështetet te kujdesi shëndetësor, një çështje për të cilën sondazhet tregojnë se votuesit u besojnë demokratëve.

Biden ka sinjalizuar prej kohësh se ai planifikon të kandidojë në të dhënat e tij të kujdesit shëndetësor dhe të ndjekë kundërshtarin e tij të supozuar, Donald Trump, për sugjerimin e republikanëve që të ndërmarrin një tjetër garë për shfuqizimin e 'Obamacare'. Por planet, tregojnë se strategjia po shkon në një shpejtësi më të lartë me paraqitjen e parë publike të përbashkët me Obamën që nga fillimi i fushatës së rizgjedhjes së Biden vitin e kaluar, shkruan POLITICO.

"Akti i Kujdesit të Përballueshëm është kaq i rëndësishëm për të dy.Kjo vërtet tregon se çfarë do të thotë të kesh udhëheqës që luftojnë për ty dhe bëjnë gjëra që njerëzit i mendonin të pamundura.”, tha për POLITICO Jen O'Malley Dillon, kryetare e fushatës së rizgjedhjes së Biden.

Mes një vale sulmesh të GOP mbi imigracionin, inflacionin, krimin dhe çështje të tjera, demokratët lart e poshtë në fletëvotim janë të prirur të bëjnë fushatë për të dhënat e tyre të kujdesit shëndetësor pasi sondazhet tregojnë se votuesit i besojnë partisë shumë më tepër sesa republikanët për këtë çështje.

Biden planifikon të nxjerrë në pah politikat që janë "të prekshme" dhe që ndikojnë "atë që njerëzit po kalojnë në jetën e tyre çdo ditë", tha O'Malley Dillon

Po ashtu Biden planifikon gjithashtu të theksojë negociatat e nisura së fundmi për çmimin e barnave të shtrenjta në gjurmët e fushatës, edhe pse shumica e votuesve nuk do të shohin kosto më të ulëta deri të paktën në vitin 2026. Fushata filloi të transmetojë reklama këtë javë në anglisht dhe spanjisht duke mbrojtur ligjin Biden nënshkroi urdhërimin e negociatave dhe kufizimin e kostove të insulinës nga xhepi për pacientët Medicare.

Por fushata e sheh Obamacare – që u kushtoi demokratëve kontrollin e Kongresit në vitet e tij të reja, por gëzon popullaritet të gjerë sot – si një nga armët e tij më të fuqishme. Regjistrimi në ACA është 50 për qind më i lartë sot se sa ishte kur republikanët u përpoqën për herë të fundit ta shfuqizojnë atë në 2017, me disa nga fitimet më të mëdha në Florida dhe shtete të tjera të republikane./ Pamfleti

barack obama joe biden nancy pelosi