Bota18 Tetor 2023, 18:01

Beogradi kthehet në qendër rekrutimi për Rusinë, qindra serbë paguhen për të luftuar në Ukrainë

Shkruar nga Pamfleti

Beogradi kthehet në qendër rekrutimi për Rusinë, qindra

Qindra qytetarë serbë janë kontaktuar nga shërbimet ushtarake të Rusisë për të luftuar si pjesë e ushtrisë ruse në Ukrainë. Sipas gazetës britanike ‘The Guardian’, strukturat e rekrutimit të Moskës kanë krijuar një infrastrukturë të posaçme për të lejuar qytetarë serbë që t’i bashkohen ushtrisë ruse.

Në një shkrim të saj The Guradian tregon historinë e një shtetasi serb që udhëton nga Beogradi drejt kryeqytetit të Rusisë dhe pas takimit me ushtarakët rusë, dërgohet në një qendër rekrutimi në periferi të Moskës. Në këtë repart rekrutimi gjenden dhe shtetas të tjerë serbë që trajtohen nga ana ushtarake për të marrë pjesë në luftën në Ukrainë.

Sipas gazetës britanike, një qytetari serb i duhen vetëm pak orë pas mbërritjes në Moskë për t’u pranuar si rekrut, pas verifikimit të dokumenteve. Dëshmitari që ka parë repartet e rekrutimit thotë se brenda një dite ai është bërë ushtar i ushtrisë ruse dhe pas trajnimit do të dërgohet menjëherë në vijën e parë të luftës.

Gjithashtu thuhet se kontrata që nënshkruhet me ministrinë e Mbrojtjes ruse është 18 muaj dhe pagesa është në varësi të gradave dhe frontit të luftës ku do të dërgohet.

Ndërkohë që nga ana a autoriteteve serbe nuk ka asnjë mase për të ndaluar pjesëmarrjen në luftën e një shteti tjetër. Ndërsa mediat serbe shkruajnë dhe për disa mercenarë të vrarë që nga nisja e sulmit rus mbi Ukrainën.

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Rusia ka futur një sërë ligjesh për të joshur qytetarët e huaj për t'u bashkuar me radhët e saj. Vladimir Putin, në një takim sigurie menjëherë pasi trupat e tij pushtuan Ukrainën, tha se Kremlini duhet të ndihmojë njerëzit nga jashtë që planifikojnë të luftojnë në anën e Rusisë.

Që atëherë, udhëheqësi rus ka nënshkruar një urdhër për uljen e kohëzgjatjes minimale të kontratës së shërbimit ushtarak për të huajt nga pesë në një vit dhe ka ofruar një lëvizje të shpejtë rekrutimi për luftëtarët jo-rusë.

Serbia, një kandidate për anëtarësim në BE që nga viti 2012, ka luftuar për të balancuar lidhjet historikisht të ngushta me Rusinë kundër aspiratave për integrim me Evropën dhe tensionet janë përkeqësuar nga lufta në Ukrainë, me shumë serbë që janë dashamirës ndaj Rusisë.

Ndjenjat pro-ruse janë veçanërisht të larta në mesin e grupeve ultra-nacionaliste të Serbisë, të cilët kanë organizuar një numër tubimesh pro-Moskës që nga fillimi i luftës në Ukrainë.

Ndërsa numri i serbëve të rekrutuar deri më tani nuk duket të jetë mjaftueshëm i rëndësishëm për të bërë një ndryshim të prekshëm në fushën e betejës, numri i saktë i serbëve që kanë nënshkruar kontratë me ushtrinë ruse mbetet ende i paqartë.

serbët rekrutë rusi