Bota 6 Mars 2023, 22:30

Beteja brutale për Bakhmut-in, Zelensky: Nuk kemi plan për t'u tërhequr

Shkruar nga Pamfleti

Beteja brutale për Bakhmut-in, Zelensky: Nuk kemi plan për t'u

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky kryesoi një takim të hënën, në të cilin u vendos në favor të vazhdimit të operacionit të mbrojtjes dhe forcimit të mëtejshëm të pozicioneve në Bakhmut.

"Nuk është marrë asnjë vendim për t'u tërhequr për shkak të një konsensusi midis ushtrisë për nevojën për të vazhduar mbrojtjen e qytetit dhe për të shkatërruar forcat armike ndërsa ndërtohen linja të reja mbrojtjeje", tha këshilltari kryesor i Zelensky, Mykhailo Podolyak,

Granatimet intensive ruse shënjestruan qytetin në rajonin e Donetskut dhe fshatrat përreth, ndërsa Moska zhvilloi një sulm të trefishtë.

Forcat ruse nuk kanë qenë në gjendje të japin një goditje nokaut që do t'i lejonte ata të kapnin Bakhmutin. Analistët thonë se ai nuk ka vlerë të madhe strategjike dhe kapja e tij nuk ka gjasa të shërbejë si një pikë kthese në konflikt.

Shtytja ruse për Bakhmut pasqyron luftën më të gjerë të Kremlinit për të arritur vrullin në fushën e betejës. Rëndësia e qytetit është bërë kryesisht simbolike. Për presidentin rus Vladimir Putin, mbizotërimi atje më në fund do të jepte një lajm të mirë nga fronti.

Për Kievin, shfaqja e ashpërsisë dhe sfidës përforcon një mesazh që Ukraina po e mban vendin pas një viti sulmesh brutale, duke justifikuar mbështetjen e vazhdueshme nga aleatët e saj në Perëndim.

 

bakhmut ukraina zelensky