Bota11 Dhjetor 2023, 20:39

Bie qeveria e Polonisë, Donald Tusk zgjidhet kryeministri i ri

Shkruar nga Pamfleti

Bie qeveria e Polonisë, Donald Tusk zgjidhet kryeministri i ri

Parlamenti i Polonisë votoi në favor të Donald Tusk për t'u bërë kryeministër i vendit vetëm disa orë pasi Mateusz Morawiecki nuk arriti të siguronte një votëbesim.

Në total, 248 deputetë votuan pro Donald Tusk për të formuar një qeveri, ndërsa 201 votuan kundër. Tusk drejtoi një koalicion të gjerë opozitar në favor të BE-së, në një përpjekje për të rrëzuar partinë nacionaliste Ligj dhe Drejtësi (PiS) të Morawieckit.

"Ai u largua nga jeta komode që mund të kishte pasi ishte president i Këshillit Evropian dhe u kthye për të luftuar për fitoren e demokracisë, dinjitetit dhe drejtësisë", tha Vladislav Kosiniak-Kamiz, kreu i Partisë së Fshatarëve, (PSL) i cili është pjesë e koalicionit të Tusk.

Tusk do të paraqesë nesër në parlament programin politik të qeverisë së tij.

Kryeministri i ri i Polonisë ka premtuar të përmirësojë marrëdhëniet e Varshavës me Brukselin për të çliruar miliarda euro të destinuara për Poloninë. Këto para janë bllokuar për shkak të shqetësimit të shprehur në E.U. mbi sundimin e ligjit në Poloni nën qeverinë konservatore të PiS.

Pas zgjedhjeve të 15 tetorit, të cilat u fituan nga koalicioni pro-evropian i partive të udhëhequra nga Tusk, ka një interes të madh për punën e parlamentit në Poloni dhe abonimet në kanalin e tij në YouTube janë rritur shumë.

Disa takime tërhoqën më shumë se 1 milion shikues në platformë dhe sot një kinema në Varshavë vendosi ta shfaqte takimin drejtpërdrejt në ekranin e madh. Kaq e madhe ka qenë kërkesa sa rreth 2000 persona janë regjistruar në listën e pritjes për të blerë bileta. /Reuters

donald tusk poloni