Bota19 Shtator 2023, 15:15

Giorgio Napolitano në gjendje të rëndë, ish-presidenti italian lufton me jetën në spital

Shkruar nga Pamfleti

Giorgio Napolitano në gjendje të rëndë, ish-presidenti

Përkeqësohet gjendja shëndetësore e ish presidentit italian Giorgio Napolitano raportojnë mediat italiane. Ish kreu i shtetit italian 98 vjeç prej disa kohësh ka shfaqur një pasqyre klinike të komplikuar por së fundi gjendja është bërë kritike.

Më 21 maj 2022, Napolitano iu nënshtrua një operacioni abdominal dhe u shtrua për nëntë ditë në spitalin Spallanzani në Romë. Ndërsa më herët më 24 Prill 2018 u operua për një mosfunksionim të pjesshëm të aortës.

Napolitano u zgjodh President i Republikës më 15 maj 2006 dhe më pas për herë të dytë më 22 prill 2013, në këtë rast duke qëndruar në detyrë për më pak se dy vjet.

I lindur në Napoli në vitin 1925, ai ishte Presidenti i njëmbëdhjetë i Republikës së Italisë. Në vitin 1992 ai pasoi Oscar Luigi Scalfato si President i Dhomës dhe në 1996 ishte Ministër i Brendshëm në qeverinë Prodi I.

Ai ishte gjithashtu presidenti i parë i Republikës që ka shërbyer në radhët e Partisë Komuniste Italiane, por edhe së pari për të marrë një të dytë dërguar në Quirinale. Gjatë periudhës së tij si President i Republikës, ai u dha mandate qeveritare pesë presidentëve dhe emëroi pesë senatorë të përjetshëm.