Bota29 Nëntor 2023, 11:09

Gjysma e botës do të shkojë në votime; si do të formësohet rendi global në 2024

Shkruar nga Pamfleti

Gjysma e botës do të shkojë në votime; si do të

Gjysma e botës do të shkojë në votime në vitin 2024, kur qytetarët e rreth 30 vendeve do të zgjedhin liderin, duke përfshirë disa nga shtetet më me ndikim global.

Zgjedhjet e ardhshme për të cilat flitet më shumë janë sigurisht ato në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në të cilat presidenti demokrat Joe Biden dhe ish-presidenti republikan Donald Trump do të hyjnë në një revansh politik.

Përballja Biden-Trump

Dhjetëra miliona amerikanë do të zgjedhin presidentin e 60-të të Shteteve të Bashkuara më 5 nëntor në një garë që mund ta mbajë në pushtet presidentin aktual Joe Biden deri në moshën 86-vjeçare.

Megjithatë, sondazh pas sondazhi tregon se shumica e votuesve mendojnë se demokrati i prirë për të bërë gafa është shumë i vjetër për të qenë komandant i përgjithshëm, pavarësisht se rivali i tij, ish-presidenti Donald Trump, bën gabime të ngjashme në moshën 77-vjeçare. Trump hyn në garë pavarësisht gjykimeve të shumta penale.

Kundërshtarët e Putinit në paraburgim

Vladimir Putin ka qenë lider i Rusisë për 23 vjetët e fundit. Në vitin 2020, ai ndryshoi kushtetutën për ta lejuar atë të qëndrojë në pushtet deri në vitin 2036, duke e lejuar potencialisht të sundojë më gjatë se Joseph Stalini.

Duke qenë se lufta në Ukrainë po përdoret për të burgosur ose për të heshtur disidentët dhe kundërshtarët, ka pak shanse që dikush të pengojë rrugën e tij për të siguruar gjashtë vjet të tjera në pushtet në zgjedhjet e marsit.

Armiku i tij prej kohësh, Alexei Navalny, po vuan dënim 19-vjeçar në një koloni të rreptë penale. Një tjetër kundërshtar i mundshëm, veterani ukrainas i luftës Igor Girkin, shpalli synimin për të kandiduar, por u burgos për një kohë të pacaktuar.

Kryeministri i Indisë gëzon mbështetje të palëkundur

Gati një miliard indianë do të shkojnë në qendrat e votimit midis prillit dhe majit, kur kombi më i populluar në botë do të shkojë në zgjedhje në të cilat kryeministri Narendra Modi dhe partia e tij nacionaliste BJP kërkojnë mandatin e tretë.

Karriera politike dhe suksesi i Modit janë ndërtuar mbi mbështetjen e hinduve të Indisë dhe, thonë kritikët, nxitjen e armiqësisë ndaj pakicës së madhe myslimane të vendit.

Pavarësisht goditjes së lirive civile në kohën e tij, Modi shkon në votime si favoriti i qartë dhe mbështetësit e vlerësojnë atë për rritjen e pozitës së vendit të tij në skenën globale.

Presidentja e parë femër e Meksikës?

Ish-kryetarja e bashkisë së New Mexicos, Claudia Sheinbaum, kandidon në emër të partisë Moreno për të zëvendësuar presidentin në largim Andres Manuel Lopez Obrador.

Kundërshtari i saj Xochitl Galvez u zgjodh për të përfaqësuar koalicionin opozitar, Fronti i Gjerë për Meksikën. Sondazhet e hershme tregojnë se Sheinbaum gëzon epërsi të madhe.

Testi i BE-së për populistët

Në zgjedhjet më të mëdha transnacionale në botë në qershor, më shumë se 400 milionë votues me të drejtë vote nga 27 vende të Bashkimit Evropian do të zgjedhin 720 anëtarë të Parlamentit Evropian.

Vota do të jetë provë e mbështetjes për populistët e krahut të djathtë, të cilët kanë marrë zemër pas fitores së Partisë së Lirisë (PVV) anti-islamike të Geert Wilders në zgjedhjet e fundit në Holandë dhe fitores së Giorgia Melonit në Itali.

rendi global 2024