Bota 2 Mars 2024, 14:23

Huthët fundosin anijen britanike, “Rubymar” goditet nga raketat në Detin e Kuq

Shkruar nga Pamfleti

Huthët fundosin anijen britanike, “Rubymar” goditet nga raketat

Një anije mallrash e regjistruar në Britani është fundosur në Detin e Kuq pasi ekuipazhi u detyrua të braktiste anijen për shkak të një sulmi nga rebelët jemenas Houti. 

Anija e mallrave Rubymar, e cila u braktis në jug të Detit të Kuq pasi u vu në shënjestër nga Huthi të Jemenit më 18 shkurt, është fundosur, tha të shtunën një deklaratë nga qeveria jemenase e njohur ndërkombëtarisht.

Sulmi ndodhi në ngushticën Bab al-Mandab, 35 milje detare në jug të Al Mukha, Jemen, të dielën mbrëma, tha Operacionet e Tregtisë Detare të Mbretërisë së Bashkuar (UKMTO), kundër një anijeje që më vonë u identifikua si Rubymar.

Ekuipazhi i anijes së ngarkesave të regjistruar në Britani, e cila vjen me gjatësi 171.6 metra dhe gjerësi 27 metra, u detyrua të ‘braktiste anijen’ pas sulmit, megjithëse UKMTO tha dje se i gjithë ekuipazhi është i sigurt dhe ‘autoritetet po hetojnë’.