Bota14 Qershor 2023, 15:51

Italia i jep lamtumirën e fundit Berlusconit, mijëra njerëz mblidhen jashtë katedrales

Shkruar nga Pamfleti

Italia i jep lamtumirën e fundit Berlusconit, mijëra njerëz

Italia i jep sot lamtumirën ish-kryeministrit Silvio Berlusconit, pasi ndarjes nga jeta në moshën 86-vjeçare. Në funeralin e tij morën pjesë mijëra qytetarë, simpatizantë të tij, por edhe krerët më të lartë politik në Itali. Presidenti Sergio Mattarella dhe kryeministrja Georgia Meloni u përshëndetën me duartrokitje. Trupi i ish-kryeministrit mbërriti në Katedralen e Milanos, ku edhe pritet të behet djegia e tij.

Mediat italiane bëjnë me dije se fëmijët e Berlusconit janë parë të përlotur gjatë ceremonisë mortore, gjithashtu dhe partnerja e tij Marta Fascina.

Emocionet mbështjellin familjen e Silvio Berlusconit sapo arkivoli i ish-kryeministrit mbërrin përpara altarit në katedralen e Milanos”, shkruan media italiane La Republica.

Arkivoli i Berlusconit u largua nga Villa San Martino në Arcore, jashtë Milanos dhe u transportua përmes qendrës së qytetit në katedralen gotike Duomo të Milanos për shërbimin e së mërkurës.

Një ditë zie është shpallur gjithashtu për ish-kryeministrin, por disa kanë kundërshtuar çuditshmërinë e përjashtimit për një figurë shumëngjyrëshe, e cila u ndalua për një kohë të shkurtër nga politika pas një dënimi të vitit 2012 për mashtrim tatimor.

Berlusconi, i cili kishte një karrierë të gjatë dhe të mbushur me skandale, vdiq në një spital të Milanos të hënën në moshën 86-vjeçare.

Rasti i funeralit të tij tërhoqi turma nga e gjithë Italia, duke përfshirë mbështetës të Berlusconit - disa prej të cilëve valëvitnin flamuj që mbanin emrin e partisë së tij Forza Italia - dhe tifozë të ekipit të futbollit AC Milan që ai zotëronte. Ekrane të mëdha televizive u ngritën jashtë katedrales për të treguar momentet e funeralit.  

berlusconi funerali itali