Bota 8 Mars 2023, 22:28

Kërkesa e Kievit për më shumë municione, vendet e BE-së bien dakord për blerjen e përbashkët të armëve

Shkruar nga Pamfleti

Kërkesa e Kievit për më shumë municione, vendet e BE-së

Vendet e BE-së kanë rënë dakord të mërkurën të përshpejtojnë furnizimet me raunde artilerie dhe të blejnë më shumë predha për të ndihmuar Ukrainën, por ende duhet të përpunojnë se si t'i kthejnë këto synime në realitet.

Bazuar në një plan të hartuar nga shefi i politikës së jashtme, Josep Borrell, shtetet e BE-së do të merrnin stimuj financiarë me vlerë 1 miliard euro (1.06 miliardë dollarë) për të dërguar më shumë nga raundet e tyre të artilerisë në Ukrainë, ndërsa 1 miliardë euro të tjera do të financonin prokurimin e përbashkët të predhave të reja.

"Ka pasur një marrëveshje të përgjithshme mbi këtë procedurë, por ka pyetje në pritje. Gjithçka duhet diskutuar në detaje," tha Borrell pas një takimi të ministrave të mbrojtjes të BE në Stokholm ku mori pjesë gjithashtu homologu i tyre ukrainas Oleksii Reznikov.

Borrell tha se shpresonte se plani do të finalizohej në një takim të ministrave të jashtëm dhe të mbrojtjes të BE-së më 20 mars.

be ukrainë municione