Bota 1 Prill 2023, 22:53

“Kina nuk mund të ndërmjetësojë mes Ukrainës dhe Rusisë”, Josep Borrell: Pekini nuk e dallon dot agresorin nga viktima

Shkruar nga Pamfleti

“Kina nuk mund të ndërmjetësojë mes Ukrainës dhe

Shefi i diplomacisë së BE-së Josep Borrell, iu përgjigj thirrjes së bërë nga kryeministri spanjoll, Pedro Sánchez, i cili i kërkoi udhëheqësit kinez, Xi Jinping të diskutonte formulën e paqes të propozuar nga Kievi drejtpërdrejt me Presidentin ukrainas.

Nisur nga kjo Borrelli tha se Kina nuk mund të ndërmjetësojë mes Ukrainës dhe Rusisë, madje as nuk është në gjendje të mundësojë një marrëveshje mes dy vendet sepse sipas tij Kina nuk bën dallim midis agresorit dhe viktimës. Ai shtoi më tej se Kina duhet të përdorë ndikimin e saj mbi Rusinë për të bërë presion për paqe.

Borrelli i tha një paneli në Madrid se plani i Zelenskyy ishte i vetmi në tryezë. Ajo do të shohë Ukrainën të rikthehet në kufijtë e saj të para vitit 2014, përpara se Rusia të aneksonte Krimenë. Pekini paraqiti planin e tij të paqes muajin e kaluar dhe bëri thirrje për një armëpushim, por SHBA e sheh çdo armëpushim si një mundësi për Rusinë që të rigrupojë trupat e saj.

borrel ukrainë rusia