Bota19 Prill 2024, 13:05

'Le Figaro': Si Irani ndihmoi Izraelin t'i japë fund luftës në Gaza!

Shkruar nga Pamfleti

'Le Figaro': Si Irani ndihmoi Izraelin t'i japë fund

Dështimi i madh i sulmit iranian ndaj Izraelit po riorganizon kartat gjeopolitike të Lindjes së Mesme. Dhe i ofron shtetit hebre mundësinë për të përfunduar, në kushte më pak të këqija, fazën aktuale të luftës kundër Hamasit.

Përveç zbulimit të dështimit të fuqisë ushtarake të Iranit, pushtimi i Izraelit ndihmoi shtetin hebre të dilte nga izolimi ndërkombëtar i paprecedentë, raporton historiani Ran Halevi, drejtor i kërkimit në Qendrën Kombëtare të Kërkimeve Shkencore të Francës (CNRS) dhe profesor në Qendrën Raymond Aron për Studime Sociologjike dhe Politike .

Dështimi i madh i sulmit iranian ndaj Izraelit po përmbys kuvertën gjeopolitike në Lindjen e Mesme , thekson historiani, duke shpjeguar arsyetimin e tij: Ai në fakt i ofron shtetit hebre një mundësi për të përfunduar, në rrethana më pak të vështira, fazën aktuale të luftës kundër Hamasi.

Siç vlerëson historiani Ran Halevi, qeveria e Teheranit  arriti qëllime më pak të rëndësishme sesa donte duke dërguar qindra raketa dhe drone në territorin izraelit.

Por kjo bastisje është edhe më e ndërlikuar pasi regjimi i mullahëve e mbulon në mënyrë delikate egërsinë e tij në mënyrë diskrete.

Në luftën në hije që është përfshirë me shtetin hebre për vite me rradhë, regjimi në Teheran preferoi të mobilizonte në veprim "asistentët" e tij - Houthis, Hezbollah, Hamas . Dhe shmangi çdo provokim frontal, edhe pse shërbimet izraelite rritën shpërthimet në objektet bërthamore, sulmet kompjuterike dhe atentatet në shënjestër të inxhinierëve në tokën e tij...

Këtë herë, sulmi në Damask, në një aneks të ambasadës iraniane, ku dhjetë anëtarë u vranë. i Gardës Revolucionare - duke përfshirë komandantin e forcës Al-Quds në Liban dhe Siri - çoi në një përgjigje të menjëhershme, masive që rrezikoi t'i vinte flakën të gjithë rajonit të Lindjes së Mesme.

Iranianët pretendojnë se armiku ka thyer një ndërtesë diplomatike. Argumenti i Teheranit duket komik nga një regjim që ka pushtuar ambasadën amerikane në Teheran për muaj të tërë.

Dhe se ata u kundërpërgjigjën, ata donin të godisnin bazën ushtarake Nevatim në Negev si një paralajmërim. Pa dyshim se ata synonin shumë më tepër. Megjithatë, iranianët nuk mund të parashikonin që 99% e këtyre dronëve do të kapeshin, disa edhe mbi Jerusalem.

Ky bastisje zbuloi dështimet e sistemit ushtarak të Iranit, një shtet që mund të shndërrohej në një fuqi bërthamore, megjithëse ka një pajisje ushtarake konvencionale të vjetëruar dhe të pamjaftueshme.

Fiaskoja iraniane zbuloi gjithashtu efektivitetin mbresëlënës të bashkëpunimit strategjik midis Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) dhe forcave amerikane, britanike, franceze dhe jordaneze.

Ai kontribuoi gjithashtu në daljen e Izraelit nga izolimi ndërkombëtar i paprecedentë, në rivendosjen e aleancës së dëmtuar së fundmi midis Jerusalemit dhe Uashingtonit, si dhe në konsolidimin e bashkëpunimit të shtetit hebre me partnerët e tij arabë.

Sulmi iranian tregoi përfitimet e paçmuara të një aleance strategjike, në të cilën presidenti i SHBA Joe Biden ka vazhduar të nxisë kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu që t'i bashkohet.

Këto janë pasuri të paçmueshme gjeopolitike që Izraeli rrezikon t'i humbasë duke iu përgjigjur pa vonesë një sulmi iranian.

Përveç kësaj, Izraeli ka emergjenca të tjera si dhe mundësi për të menaxhuar. Duke filluar me situatën në Rripin e Gazës.

Lufta kundër Hamasit duhet të përfundojë. Me tërheqjen e shumicës së forcave izraelite, kërcënimi i një sulmi të afërt në Rafah nuk është në planet imediate të Tel Avivit.

Ne duhet të përballemi me faktet ashtu siç janë: Izraeli ka dështuar të arrijë plotësisht asnjë nga qëllimet që vendosi një ditë pas sulmit të Hamasit më 7 tetor: domethënë, eliminimin e organizatës sunite palestineze si forcë politike dhe ushtarake, për të shpëtuar 133 njerëz që vazhdojnë të mbahen peng.

Ushtria izraelite ka dëmtuar rëndë krahun ushtarak të Hamasit, por pa e zvogëluar apo dobësuar aftësinë e tij për të diktuar kushtet e një armëpushimi të pritshëm.

Dhe nuk ka ndërmarrë hapat e nevojshëm për të zbutur krizën e paimagjinueshme humanitare që ka përfshirë Rripin e Gazës.

Në vetë Izraelin, dhjetëra mijëra refugjatë nuk mund të kthehen në shtëpitë e tyre. Megjithatë, qeveria duket ende e pasigurt për pasojat ushtarake dhe politike të kësaj lufte.

Për më tepër, ironia e çështjes është se Netanyahu nuk ka as mjetet politike për të bërë atë që ka në mendje, pasi ai mbahet prapa nga partneri i tij i koalicionit të linjës së ashpër./ Marrë nga Le Figaro

iran izrael