Bota17 Prill 2024, 19:37

Lufta e kushtueshme e Putinit në Ukrainë, “BBC”: Mbi 50 mijë ushtarë rus kanë vdekur që nga nisja e konfliktit

Shkruar nga Pamfleti

Lufta e kushtueshme e Putinit në Ukrainë, “BBC”: Mbi 50

Më shumë se 27,300 ushtarë rusë vdiqën në vitin e dytë të luftës, sipas gjetjeve të BBC, një reflektim se si fitimet territoriale kanë ardhur me një kosto të madhe njerëzore.

Numri i ushtarëve rus të cilët kanë vdekur në Ukrainë tani ka kaluar shifrën e mbi 50,000, konfirmon BBC. Në 12 muajt e dytë në vijën e parë ndërsa Moska e shtyu të ashtuquajturën strategjinë e saj të mullirit të mishit, zbuluan se numri i trupave ishte gati 25% më i lartë se në vitin e parë.

BBC Russia, grupi i pavarur mediatik Mediazona dhe disa vullnetarë kanë numëruar vdekjet që nga shkurti i vitit 2022. Varret e reja në varreza ndihmuan në sigurimin e emrave të shumë ushtarëve. Ekipet e BBC gjithashtu kërkuan informacione me burim të hapur nga raportet zyrtare, gazetat dhe mediat sociale.

Më shumë se 27,300 ushtarë rusë vdiqën në vitin e dytë të luftës, sipas gjetjeve të BBC, një reflektim se si fitimet territoriale kanë ardhur me një kosto të madhe njerëzore.

Rusia ka refuzuar të komentojë. Termi mulli i mishit është përdorur për të përshkruar mënyrën se si Moska i dërgon valët e ushtarëve përpara pa pushim në përpjekje për të shtypur forcat ukrainase dhe për t'i ekspozuar vendndodhjet e tyre ndaj artilerisë ruse.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve - prej më shumë se 50,000 ushtarësh të vrarë - është tetë herë më i lartë se i vetmi pranim publik zyrtar i numrave të vdekjeve të dhëna ndonjëherë nga Moska në shtator 2022.

Numri aktual i vdekjeve ruse ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë. Analiza jonë nuk përfshin vdekjet e milicisë në Donetsk dhe Luhansk të pushtuar nga Rusia - në Ukrainën lindore. Nëse do të shtoheshin, numri i të vdekurve nga pala ruse do të ishte edhe më i lartë.

Ndërkohë, Ukraina rrallë komenton shkallën e viktimave të saj në fushën e betejës. Në shkurt, presidenti Volodymyr Zelensky tha se 31,000 ushtarë ukrainas ishin vrarë - por vlerësimet, bazuar në inteligjencën amerikane, sugjerojnë humbje më të mëdha.

Lista e fundit e BBC dhe Mediazona e ushtarëve të vdekur tregon koston e rëndë njerëzore të ndryshimit të taktikave të vijës së parë të Rusisë.

Grafiku më poshtë tregon se si ushtria ruse pësoi një rritje të mprehtë të numrit të vdekjeve në janar 2023, teksa filloi një ofensivë në shkallë të gjerë në rajonin Donetsk të Ukrainës.

Lufta e kushtueshme e Putinit në Ukrainë, “BBC”: Mbi 50

Ndërsa rusët luftuan për qytetin e Vuhledar, ata përdorën "sulme frontale joefektive të stilit të valëve njerëzore", sipas Institutit për Studimin e Luftës (ISW).

"Terreni sfidues, mungesa e fuqisë luftarake dhe dështimi për të befasuar forcat ukrainase", tha ai, çoi në fitime të vogla dhe humbje të mëdha luftarake.

Një tjetër goditje e rëndësishme në grafik mund të shihet në pranverën e vitit 2023, gjatë betejës për Bakhmut - kur grupi mercenar, Wagner, ndihmoi Rusinë të kapte qytetin.

Udhëheqësi i Wagner, Yevgeny Prigozhin, vlerësoi humbjet e grupit të tij rreth asaj kohe në 22,000.

Kapja nga Rusia e qytetit lindor të Ukrainës Avdiivka vjeshtën e kaluar çoi gjithashtu në një rritje tjetër të vdekjeve ushtarake.

Vullnetarët që punojnë me BBC dhe Mediazona kanë numëruar varre të reja ushtarake në 70 varreza anembanë Rusisë që nga fillimi i luftës.

Varrezat janë zgjeruar ndjeshëm, tregojnë pamjet ajrore.

Për shembull, këto imazhe të varrezave Bogorodskoye në Ryazan - në juglindje të Moskës - tregojnë se është shfaqur një seksion krejtësisht i ri.

Fotografitë dhe videot e marra në terren sugjerojnë se shumica e këtyre varreve të reja u përkasin ushtarëve dhe oficerëve të vrarë në Ukrainë.

Lufta e kushtueshme e Putinit në Ukrainë, “BBC”: Mbi 50

BBC vlerëson se të paktën dy në pesë nga luftëtarët e vrarë të Rusisë janë njerëz që nuk kishin të bënin me ushtrinë e vendit përpara pushtimit. Në fillim të pushtimit të vitit 2022, Rusia ishte në gjendje të përdorte trupat e saj profesionale për të kryer operacione të ndërlikuara ushtarake - shpjegon Samuel Cranny-Evans i Institutit Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara (Rusi).

Por shumë prej atyre ushtarëve me përvojë tani ka të ngjarë të jenë të vdekur ose të plagosur, thotë analisti i mbrojtjes, dhe janë zëvendësuar nga njerëz me pak trajnim ose përvojë ushtarake - si vullnetarë, civilë dhe të burgosur.

Këta njerëz nuk mund të bëjnë atë që mund të bëjnë ushtarët profesionistë, shpjegon z. Cranny-Evans. "Kjo do të thotë se ata duhet të bëjnë gjëra që janë shumë më të thjeshta taktikisht - që përgjithësisht duket të jetë një sulm përpara ndaj pozicioneve ukrainase me mbështetje artilerie."/BBC

Lufta e kushtueshme e Putinit në Ukrainë, “BBC”: Mbi 50

bbc