Bota16 Gusht 2023, 14:27

"McGonigal do merrte 3 milionë dollarë”, Daily Mail zbulon prapaskenat: Çfarë e lidh Dorian Duçkën me djalin e Joe Biden

Shkruar nga Pamfleti
"McGonigal do merrte 3 milionë dollarë”, Daily Mail zbulon
Charles McGonigal

Ish-agjenti i kundërzbulimit të FBI-së, Charles McGonigal, u deklarua fajtor për një akuzë për konspiracion në Manhattan të martën, duke pranuar se ka punuar për oligarkun rus të sanksionuar Oleg Deripaska.

McGonigal pranoi se ra dakord pasi u largua nga FBI për të punuar për një oligark që e kishte hetuar dikur si pjesë e hetimit për Rusinë dhe për të kërkuar fakte ndaj rivalit të pasur të oligarkut në shkelje të sanksioneve ndaj Rusisë.

McGonigal, 55 vjeç, u deklarua në gjykatën federale në Manhatan për një akuzë të vetme për komplot për të shkelur Aktin Ndërkombëtar të Fuqive Ekonomike të Emergjencave dhe për pastrim parash, duke thënë se ai ishte “thellësisht i penduar për këtë”.

McGonigal i tha gjykatëses Jennifer H. Rearden se ai e kreu krimin e tij në pranverë dhe vjeshtë të vitit 2021, duke pranuar mbi 17,000 dollarë për të ndihmuar manjatin rus të energjisë Oleg Deripaska duke mbledhur informacione nënçmuese për një oligark rus i cili ishte një konkurrent biznesi i Deripaskës.

“Ky, siç mund ta imagjinoni, ka qenë një proces i dhimbshëm jo vetëm për mua, por për miqtë, familjen dhe të dashurit e mi”, tha McGonigal. “Unë marr përgjegjësinë e plotë pasi veprimet e mia nuk kishin për qëllim kurrë të lëndonin Shtetet e Bashkuara, FBI-në dhe familjen dhe miqtë e mi”, tha ai në gjykatë të martën.

Dënimi u caktua për 14 dhjetor, kur McGonigal mund të përballet me deri në pesë vjet burg.

Ajo erdhi në një ndryshim të seancës dëgjimore për pranimin e fajësisë, pasi McGonigal më parë u deklarua i pafajshëm.

Ndihmësprokurorja e SHBA-së, Rebecca Dell i tha gjykatësit se prokurorët kishin prova që McGonigal po bënte përpjekje për të hequr Deripaskën nga lista e sanksioneve të SHBA-së. Ajo tha gjithashtu se McGonigal në vitin 2021 ishte në negociata së bashku me bashkëpunëtorët për të marrë një tarifë prej 650,000 deri në 3 milionë dollarë për të kërkuar skedarë elektronikë që zbulonin pasuritë e fshehura prej 500 milionë dollarësh që i përkisnin rivalit të Deripaska.

McGonigal, një banor i Manhattan-it, akuzohet veçmas në gjykatën federale në Uashington, DC për fshehjen e të paktën 225,000 dollarëve para të gatshme që dyshohet se ka marrë nga një ish-zyrtar i inteligjencës shqiptare ndërsa punonte për FBI-në.

Ky rast përfshin disa lidhje që mund të kenë të bëjnë me Hunter Biden, djalin e presidentit, i cili tani është subjekt i një hetimi të posaçëm.

Zyrtari është identifikuar në raportet e shtypit si Agron Neza, i cili e prezantoi McGonigal me shqiptarin Dorian Duçka, i cili punonte për konglomeratin kinez të energjisë CEFC.

Një email nga laptopi famëkeq i Hunter-it i referohet dikujt me të njëjtin emër.

“Dorian ishte një ndihmë e vërtetë që herët, kështu që ne duhet të shqyrtojmë se si ta përfshijmë atë,” shkroi bashkëpunëtori i Hunter James Gilliar në një email të vitit 2017 për një marrëveshje.

“Nuk ka si të mos e bëjmë,” u përgjigj Hunter, duke shtuar: “dhe nëse shumica thotë jo, unë do ta heq atë nga pagesa ime”.

McGonigal ishte agjent special i ngarkuar me divizionin e kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork nga viti 2016 deri në vitin 2018. McGonigal mbikëqyri hetimet e oligarkëve rusë, duke përfshirë Deripaska, i cili u sanksionua në vitin 2018 nga Departamenti i Thesarit i SHBA-së për Kontrollin e Pasurive të Huaja.

Gjykata e Qarkut e SHBA për Distriktin e Kolumbisë më vonë konfirmoi sanksionet kundër Deripaskës, duke gjetur se kishte prova që Deripaska kishte vepruar si agjent i presidentit rus Vladimir Putin.

McGonigal, i cili “u mbyt” në një moment teksa përshkroi krimin e tij, tha se Deripaska e kaloi pagesën prej 17,500 dollarësh që mori përmes një banke në Cypress dhe një korporate në New Jersey përpara se të transferohej në llogarinë bankare të McGonigal.

Në një njoftim, Matthew G. Olsen, ndihmës prokurori i përgjithshëm i Divizionit të Sigurisë Kombëtare të Departamentit të Drejtësisë, tha: “McGonigal, me pranimin e tij, tradhtoi betimin e tij dhe fshehu aktivisht punën e tij të paligjshme me ofertën e një oligarku rus të sanksionuar.”

“Lutja e sotme tregon vendosmërinë e Departamentit të Drejtësisë për të ndjekur dhe çmontuar rrjetet e paligjshme që oligarkët rusë përdorin për t’i shpëtuar sanksioneve tona dhe për t’iu shmangur ligjeve tona,” shtoi ai.

Akuzat kundër McGonigal erdhën pasi prokurorët amerikanë shtuan përpjekjet për të zbatuar sanksionet ndaj zyrtarëve rusë dhe policisë, si mundësuesit e tyre të supozuar në përgjigje të pushtimit të Ukrainës.

Deripaska, themeluesi i kompanisë ruse të aluminit Rusal, ishte në mesin e 20 oligarkëve rusë dhe zyrtarëve qeveritarë të përfshirë në listën e zezë nga Uashingtoni në vitin 2018, si reagim ndaj ndërhyrjes së dyshuar të Rusisë në zgjedhjet e vitit 2016 në SHBA.

Ndër fushat e hetuara nga hetuesit e ish-këshilltarit special Robert Mueller është marrëdhënia e Deripaska-s me ish-kreun e fushatës së Trump, Paul Manafort.

Raporti i Mueller tha se Manafort u tha bashkëpunëtorëve që t’i siguronin Deripaskës të dhënat e sondazheve të brendshme./ Daily Mail

charles mcgonigal