Bota24 Maj 2024, 22:53

Sërish tensione në Azi, Kina paralajmëron ‘luftë’ në Tajvan!

Shkruar nga Pamfleti

Sërish tensione në Azi, Kina paralajmëron

Tensionet mes Kinës dhe Tajvanit vijojnë të jenë të larta. Të premten Kina paralajmëroi për luftë mbi Tajvanin dhe tha se do të shtonte kundërmasat derisa të arrihet “ribashkimi i plotë”, pasi forcat kineze kryen stërvitje ushtarake rreth ishullit të vetëqeverisur.

Anijet luftarake dhe avionët luftarakë rrethuan Tajvanin në ditën e dytë të stërvitjeve që Pekini tha se ishin një provë e aftësisë së tij për të kapur ishullin, disa ditë pasi presidenti i ri u betua.

Ushtria kineze nisi stërvitjet dy-ditore të luftës të enjten në mëngjes, duke rrethuar Tajvanin demokratik me anije detare dhe avionë ushtarakë, ndërsa u zotua se gjaku i “forcave të pavarësisë” në ishull do të rrjedhë.

Stërvitjet u nisën tre ditë pasi Lai Ching-te mori detyrën dhe mbajti një fjalim inaugurimi që Kina e denoncoi si një “rrëfim të pavarësisë”.

Zëdhënësi i ministrisë së mbrojtjes së Pekinit, Wu Qian tha të premten se Lai “ka sfiduar seriozisht parimin e një Kine… duke i shtyrë bashkatdhetarët tanë në Tajvan në një situatë të rrezikshme lufte dhe rreziku”.