Bota 4 Nëntor 2023, 08:24

Stuhia Ciaran/ 6 të vdekur dhe dy të zhdukur në Itali nga moti i keq; shpallet gjendja e jashtëzakonshme në 5 rajone

Shkruar nga Pamfleti
Stuhia Ciaran/ 6 të vdekur dhe dy të zhdukur në Itali nga moti i

Italia po vazhdon që të përballet me stuhinë “Ciaran” që ka shkaktuar viktima dhe përmbytje të shumta.

Situata më kritike është në Toskanë, ku janë të paktën gjashtë viktima dhe dy të zhdukur.

Në rajon erë arrin deri në 150 kilometra në orë dhe reshje shiu që nuk kishin qenë kurrë kaq të mëdha për të paktën gjysmë shekulli, sipas mediave italiane.

Mbi 20 mijë persona qëndruan në errësirë ​​për disa orë. Uji pushtoi rrugë, shtëpi, përmbyti spitale, fabrika, qendra tregtare dhe theu brigjet e lumenjve këtë herë në territoret e Pratos, Pistoias dhe Pizës, si dhe në Campi Bisenzio.

Qeveria ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në rajon. Dëme kanë ndodhur edhe në Veneto, ku ka një person të zhdukur, zjarrfikës.

Paralajmërimi i motit të keq vazhdon të paktën deri në fund të fundjavës, ndoshta më pak intensive, shkruan TGCom.

Niveli i alarmit mbetet i lartë në Friuli dhe Sardenjë, ku shpejtësia e erërave të lëshuara nga cikloni arriti deri në 150 kilometra në orë.

Makthi i ciklonit Ciaran mund të përfundojë të hënën, kur stuhia të zhduket, duke lënë një rrjedhë të butë dhe të lagësht nga jugu.

Ndërkohë Këshilli i Ministrave, me propozimin e Ministrit për Mbrojtjen Civile dhe Politikat Detare Nello Musumeci, vendosi “shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme, për dymbëdhjetë muaj, në territorin e provincave të Firences, Livornos, Pizës, Pistoias dhe Prato, si pasojë e ngjarjeve meteorologjike jashtëzakonisht intensive të ndodhura duke filluar nga data 2 nëntor 2023, të cilat çuan në një situatë të rëndë rreziku për sigurinë e njerëzve, duke shkaktuar disa viktima, përmbytje dhe izolim të lokaliteteve të ndryshme, si dhe evakuimin e familje të shumta nga shtëpitë e tyre.

Duke marrë parasysh nevojën për t'i dhënë një përgjigje të menjëhershme popullatës së prekur, është rregulluar një ndarje fillestare prej 5 milionë eurosh për të garantuar masat dhe ndërhyrjet më urgjente që synojnë shpëtimin dhe ndihmën ndaj popullatës dhe në rikthimin e funksionalitetit të shërbimeve publike dhe infrastrukturës strategjike të rrjetit, në aktivitetet e menaxhimit të mbetjeve dhe rrënojave, raportojnë mediat italiane.

moti i keq itali