Bota25 Qershor 2024, 21:03

Tarifa e BE për klimën, linjat ajrore paralajmërojnë rritje të ndjeshme të çmimeve të biletave

Shkruar nga Pamfleti

Tarifa e BE për klimën, linjat ajrore paralajmërojnë rritje

Linjat ajrore evropiane kanë filluar të rrisin çmimet e biletave - për linjat e brendshme, ndërkombëtare dhe ndërkontinentale - për të mbuluar një pjesë të kostove të respektimit të planit evropian për të reduktuar emetimet e dioksidit të karbonit.

Nga 1 janari 2025, Lufthansa do të prezantojë një tarifë shtesë mjedisore. Rritja - nga 1 në 72 euro për biletë në varësi të distancës - do të zbatohet për të gjitha fluturimet nga grupi Lufthansa (i cili përfshin gjithashtu Sëiss, Austrian Airlines, Brussels Airlines, Air Dolomiti, Eurowings) që nisen nga 27 vendet të Bashkimit Evropian, nga Mbretëria e Bashkuar, Norvegjia dhe Zvicra. Në ditët në vijim do të bëjnë të njëjtën gjë edhe Air France-KLM dhe IAG (British Airëays, Iberia), sipas asaj që Courier ka mësuar nga burime të kompanisë.

"Tarifa shtesë synon të mbulojë një pjesë të kostove shtesë në rritje vazhdimisht për shkak të kërkesave rregullatore mjedisore", komenton linja ajrore në një deklaratë. “Kërkesat për mbrojtjen e klimës në BE kërkojnë miliarda investime dhe Lufthansa nuk mund të përballojë kostot e vetme”, shtoi ajo.

Dhe tarifa shtesë do të aplikohet për të gjitha biletat e lëshuara duke filluar nga 26 qershori për nisje nga 1 janari 2025. Deri më tani, gjigandi evropian i qiejve kishte ofruar opsionin vullnetar ("Tarifat jeshile") që u lejonte atyre që dëshironin të paguanin diçka më shumë për mbrojtjen e mjedisit. Por vetëm 4% shpenzojnë më shumë.