Bota 9 Shtator 2023, 11:24

Telefonata me Zelenskyn dhe Edi Ramën, Shtëpia e Bardhë qorton Hillary Clinton

Shkruar nga Pamfleti
Telefonata me Zelenskyn dhe Edi Ramën, Shtëpia e Bardhë qorton
Hillary Clinton

Shtëpia e Bardhë thirri ish-Sekretaren e Shtetit Hillary Clinton, e cila po ndihmonte evakuimin e grave afgane për ta qortuar për shkak të telefonatës së bërë presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për të kërkuar ndihmë.

Kjo u zbulua në një libër të shkrimtarit Franklin Foer “Politikani i fundit: Brenda Shtëpisë së Bardhë të Joe Biden dhe lufta për të ardhmen e Amerikës”.

Shkrimtari nënvizoi se gjatë tërheqjes së gushtit 2021, Clinton kishte një "listë të vrasjeve" të grave në Afganistan që mund të ishin objektiva të talebanëve pasi Shtetet e Bashkuara u larguan nga vendi.

Në libër shkruhet se gjatë tërheqjes së gushtit 2021, Clinton kishte një ‘listë vrasjesh’ të grave në Afganistan që mund të ishin objektiva të talebanëve pasi Shtetet e Bashkuara u larguan nga vendi.

Ata u quajtën “shamibardha”, shkruan Foer, sepse ekipi i Klintonit u tha të mbanin shalle të bardha në mënyrë që të ishin të identifikueshme.

Ish-sekretarja telefonoi emirin e Katarit për t’i kërkuar që të shoqëronte autobusët që transportonin gratë nëpër pikat e kontrollit të talebanëve, sipas Foer dhe më pas telefonoi zyrën e Zelenskyt për të siguruar transportin ushtarak nga aeroporti.

“Klintoni i kërkoi ndihmë presidentit Zelensky duke e pyetur nëse mund të hipte refugjatët në një aeroplan transporti ushtarak të destinuar për në Kiev. Përpjekjet e saj mori një qortim”, shkroi Foer.

 “Çfarë po bën” e pyeti Jake Sullivan” shkroi Foer, duke iu referuar këshilltarit të Presidentit Biden për sigurinë kombëtare. “Epo” u përgjigj ajo. “Nuk do të më duhej të telefonoja, nëse do ta bënit ju djema punën si duhet”, ka shkruar Foer.

Më pas, Clinton “e siguroi” Sullivanin se do të koordinohej me administratën e Bidenit, megjithëse ajo tashmë kishte kontaktuar me liderë të tjerë botërorë.

Ajo kishte thirrur gjithashtu kryeministrin kanadez Justin Trudeau për një favor, por ajo “nuk po punonte në emër të qeverisë amerikane” tha Foer.

Klinton i telefonoi gjithashtu kryeministrit shqiptar Edi Rama, i cili nderoi ish-presidentin Clinton për mbrojtjen e shqiptarëve në Kosovë në vitin 1999, për të kërkuar ndihmë për strehimin e grave afgane.

Libri i Foer është një rrëfim i punës së dy viteve të para të Biden në detyrë dhe u publikua të martën. Ai përfshin pothuajse 300 intervista midis nëntorit 2020 dhe shkurtit 2023, shkruan thehill

telefonata me zelenskyn dhe edi ramën hillary clinton