Kronike23 Maj 2024, 11:19

Kokaina me vlerë 5 milionë euro; si iu kap droga biznesmenit shqiptar nga DEA amerikane me grupin e tij në Portin e Pireut

Shkruar nga Pamfleti
Kokaina me vlerë 5 milionë euro; si iu kap droga biznesmenit shqiptar
Kokaina e sekuestruar

Në portin e Pireut në Greqi janë gjetur më shumë se 210 kilogramë kokainë brenda 2 kontenjerëve me karkaleca që ishin nisur nga një vend i Amerikës Latine.

Sipas asaj që raportojnë mediat fqinje, droga e gjetur nga oficerët e DEA-s kishte destinacion final Shqipërinë.

Dy shqiptarët e arrestuar janë identifikuar si Andrea Mërkuri dhe Azdren Muharremi.

Shqiptari me emrin Andrea rezulton biznesmen në Shqipëri, pronar dyqanesh me rroba edhe i një autobusi turistik.

Si vepronte grupi që u kap nga DEA amerikane;

Anëtarët e unazës ishin aktivë në trafikun e sasive të konsiderueshme të kokainës nga Amerika Latine.

Droga transportohej në rrugë detare dhe fshihej në kontejnerë për importimin dhe trafikimin e mëtejshëm të saj në vendet evropiane, përfshirë Greqinë, për të përfituar shuma të mëdha fitimesh të paligjshme.

Në fakt, siç thuhet në njoftimin e Policisë, nga transportimi dhe trafikimi i sasive të mëdha të kokainës, ata kanë përfituar të ardhura të paligjshme të mëdha që i kalonin 5 milionë euro.
Për t'i dhënë fund aksionit të tyre është kryer një operacion policor në orët e mëngjesit të ditës së djeshme, datë 22.05.2024, gjatë të cilit 48-vjeçari është lokalizuar dhe në pronësi të tij janë gjetur me qëllim trafikimin e mëtejshëm - 180- pako najloni të improvizuara me kokainë, me një peshë totale prej -210- kilogramë dhe -300- gram.

Gjatë një hetimi, 48-vjeçari u gjet dhe në zotërim të tij iu gjetën, për trafikim të mëtejshëm, 180 pako najloni të improvizuara me kokainë, me një peshë totale bruto 210 kilogramë e 300 gramë.

Në kontrollet e kryera në shtëpi dhe automjete janë gjetur dhe sekuestruar shtesë:

-kokainë me peshë totale -510- gram,
-kanabis i papërpunuar me peshë -1,5- gram,
shuma parash prej 131675€ 
-një pistoletë me karikator me pesëmbëdhjetë (15) fishekë,
-37- fishekë 9mm dhe -3- gëzhoja 7,65mm,
peshore,
-2- motoçikleta,
-17- pajisje celulare,
kartë memorie (pajisje usb),
-3- Pajisja për gjurmimin e pajisjeve elektronike gjeografike (gjurmuesi GPS),
vula e mbylljes së kontejnerëve dhe
shumë faqe me shënime të shkruara me dorë.

Po vijojnë hetimet për zbardhjen e plotë të veprimtarisë së paligjshme të organizatës kriminale dhe çdo lidhje që mund të ketë me rrjete të tjera të ngjashme, si dhe identifikimin e anëtarëve të tjerë.

andrea mërkuri azdren muharremi