Kronike 1 Tetor 2023, 21:06

Kontrollojnë 70% të kokainës në botë/ Si mafia shqiptare në bashkëpunim me klanin kolumbian “pushtuan” Europën

Shkruar nga Pamfleti

Kontrollojnë 70% të kokainës në botë/ Si mafia

Klani kolumbian ka një reputacion të frikshëm për dhunën, ka krijuar lidhje ndërkombëtare me grupe të tjera kriminale, përfshirë mafien shqiptare, dhe mendohet se furnizon deri në 70 për qind të kokainës në botë...

Ajo që filloi në xhunglat e Kolumbisë dhe në rrugët e SHBA-së është përhapur dhe Narcos-ët e sotëm kanë më shumë gjasa të bëjnë pasurinë e tyre duke transportuar ar të bardhë përtej Atlantikut në Evropë.

Konfiskimet e kokainës në kontinent tejkaluan ato në Amerikën e Veriut për herë të parë në vitin 2019 dhe që atëherë vetëm janë rritur, me një rekord prej 303 tonësh të konfiskuar në vitin 2021 - me vlerë të paktën 12 miliardë dollarë, megjithëse disa vlerësojnë vlerën e vërtetë të tregut deri në 60 miliardë dollarë.

Ndryshe nga kartelet e Amerikës së Jugut të së shkuarës, bosët e sotëm kanë po aq gjasa të vijnë nga Italia, si familjet mafioze Ndrangheta dhe Camorra; Ballkani, duke përfshirë Grupa Amerika ose Kartelin Tito dhe Dino; dhe Irlanda, siç është rasti me Klanet Kinahan dhe Hutch.

Kjo botë e re e guximshme u shfaq plotësisht këtë javë pasi një "anije” që mbante 136 milionë £ kokainë u bastis nga rojet e ushtrisë në brigjet irlandeze në atë që është kapja më e madh i këtij lloji në historia e vendit.

Në mesin e viteve 1980, bumi amerikan i kokainës ishte në ecje të plotë. Tonelata pluhur rrodhën përtej kufirit jugor çdo vit dhe miliarda dollarë rrodhën nga ana tjetër.

Në vitin 1987, Escobar hyri në listën e miliarderëve të Forbes për herë të parë dhe do të shfaqej çdo vit deri në vdekjen e tij të parakohshme në 1993. Por lakmia, si marrëzia, është e pakufishme dhe me Amerikën të ngopur, kartelet shpejt filluan të kërkonin mënyra për ta zgjeruar perandorinë e tyre edhe më tej. Europa ishte objektivi i qartë.

Ndërsa tregtia e kokainës në Amerikë ishte kryesisht në tokë, në Evropë duhej të ishte ndryshe sepse droga duhej të kalonte Atlantikun. Kështu u zhvilluan metoda të reja të transportit për ta kryer atë.

Sipas një raporti të vitit 2021 nga InsightCrime, mënyra se si funksionoi fillimisht operacioni ishte si më poshtë. Kolumbianët u kujdesën për prodhimin dhe paketimin në Amerikën e Jugut, në të njëjtën mënyrë që bënë edhe për tregtinë në SHBA.

Kontrabandistët galicianë e morën më pas drogën në portet lokale dhe përdorën anije peshkimi për të bërë kalimin e Atlantikut, duke i hedhur pakot për t'u marrë në brigjet e Galician. Pasi arritën në breg, më shumë kolumbianë me bazë në Spanjë trajtuan shpërndarjen. Për të krijuar besim, secila bandë mbajti peng një anëtar të tjetrës derisa të bëhej dorëzimi.

Plani funksionoi, megjithëse rritja ishte e ngadaltë. Deri në vitin 1998, mendohet se rreth 63 tonë kokainë po kalonin në Evropë çdo vit - megjithëse kjo ishte ende shifër e zbehtë nga 267 tonë që hynin në Amerikë.

Por vitet 2000 panë një shpërthim si në dërgesat ashtu edhe në kërkesë pasi mafia italiane u përfshi - kryesisht familjet 'Ndrangheta dhe Camorra. Ashtu si Galicianët, këto familje kishin rrjetet dhe njohuritë për të kapërcyer oqeanin, por ndryshe nga anijet e peshkimit të përdorura nga rivalët e tyre, mafiozët kishin kompani të përparme që përdornin anije me kontejnerë.

Kjo do të thoshte, në vend që të dërgohej në kilogramë, kokaina mund të dërgohej në tonë. Ishte një zbulim dhe transporti me kontejnerë mbetet mënyra më e popullarizuar për të futur drogën në Evropë edhe sot e kësaj dite.

Në mënyrën më të thjeshtë, kontrabanda e kontejnerëve kërkon që zyrtarët e korruptuar të jenë në vend si në portet e nisjes ashtu edhe në atë të pritjes për të fshehur drogën brenda kontejnerëve dhe për t'i tërhequr ato në skajin tjetër. Kjo njihet si metoda rip on/rip off.

Në portin e nisjes, punonjësit e portit identifikojnë një kontejner që shkon në një port me interes, hyjnë në të dhe fshehin drogën brenda përpara se t'ua dërgojnë numrin e tij të identitetit punëtorëve në anën tjetër. Në portin marrës, dokerët sigurohen që kontejneri i ndotur të vendoset në një vend të caktuar ku është e lehtë për t'u aksesuar, në mënyrë që të mund të hapet edhe një herë, droga të hiqet dhe të nxirret kontrabandë nga porti dhe çdo etiketë sigurie të zëvendësohet me falsifikime përpara se të kalojë doganën.

Në raste të tjera, kokaina mund të përzihet me mallra legjitime përpara se të dërgohet jashtë shtetit - me kusht që pronari i mallrave të jetë i gatshëm të bashkëpunojë. Por metoda të tilla janë të rrezikshme. Shumica e konfiskimeve të kokainës ndodhin në porte, sepse aty bazohen oficerët e krijuar për t'i kapur ato.

Deri në vitin 2008, tregu ishte pothuajse dyfishuar në madhësi në 124 ton në vit, ndërsa në SHBA - ku DEA po drejtonte një përpjekje shumë miliardë dollarëshe për të shkatërruar kartelin - ai kishte rënë në 165 ton.

Rreth vitit 2016, kontrabandistët braktisën parajsën e tyre të vjetër të Spanjës dhe kaluan në Belgjikë dhe Holandë, duke synuar mega-portet e Antwerp-it dhe Roterdamit. Kjo shkaktoi një shpërthim të dytë dhe në vitin 2019, Evropa kaloi SHBA-në si rajoni me konfiskimet më të mëdha të kokainës.

Deri në vitin 2020, ajo përbënte më shumë se gjysmën e konfiskimeve jashtë rajoneve të prodhimit të kokainës në Amerikën Jugore dhe Qendrore, dhe në vitin 2021 u konfiskuan një rekord prej 303 tonësh. Një burim i lartë i policisë evropiane dhe specialist i kokainës që foli për InsightCrime tha se ka të ngjarë të përfaqësojë vetëm një të pestën e tregut evropian, bazuar në një normë kapjeje prej 20 për qind.

Nëse është e vërtetë, kjo do të thotë se madhësia aktuale e tregut evropian mund të jetë mbi 1,500 tonë çdo vit - me vlerë rreth 60 miliardë dollarë.

Ndërsa italianët ende kryesojnë rrugën për sa i përket kontrabandës, bustet e familjeve 'Ndrangheta dhe Camorra në vitet e fundit - duke përfshirë një në maj që vrau 130 anëtarë të dyshuar të 'Ndrangheta' - ka parë që ndikimi i tyre të zbehet.

Në këtë thyerje kanë hyrë gangsterët ballkanikë, si Karteli Tito dhe Dino, Grupa Amerika dhe Kompania Bello. Tito dhe Dino drejtohen nga Edin Gacanin, i cili ka lindur në Bosnje dhe Hercegovinë, por u zhvendos në Holandë dhe krijoi një rrugë kontrabande kokaine nga Peruja në Evropë.

Karteli i tij është i populluar nga familja dhe miqtë nga lagjja e tij e vjetër në Sarajevë dhe njihet si blerësi i vetëm më i madh i kokainës në Peru. Grupa Amerika, ndërkohë, lindi në vitet 1990 në Serbi, siç thuhet si një skuadër vdekjeje për diktatorin gjenocidal Slobedan Millosheviç, por që atëherë është shndërruar në një sindikatë kriminale.

Gjatë bumit evropian të kokainës në vitin 2016, banda ishte e lidhur me një komplot për të blerë kokainë në Peru dhe Ekuador, për ta lëngëzuar atë, më pas për ta përzier me verë dhe për ta dërguar në Evropë.

Kompania Bello njihet si një rrjet organizatash kriminale të drejtuar nga 'kapo' Dritan Rexhepi, një shqiptar etnik, i cili u arrestua në vitin 2020 në bastisje të koordinuara në Evropë dhe Lindjen e Mesme. Prokurorët italianë thanë se Rexhepi kishte akses në 'sasi të pafundme kokaine' ndërsa Europol tha se bastisja ishte 'më e madhja e këtij lloji ndonjëherë kundër krimit të organizuar shqipfolës'.

Ndërsa Kinahans dhe një konsorcium i udhëhequr nga shqiptarët besohet të jenë midis njëzet grupeve kriminale evropiane të përfshira në operacionin e kontrabandës, besohet se vetë kokaina e ka origjinën nga klani i frikshëm i Gjirit Kolumbian, ose Clan del Golfo.

Klani ka një reputacion të frikshëm për dhunën, ka krijuar lidhje ndërkombëtare me grupe të tjera kriminale, përfshirë mafien shqiptare, dhe mendohet se furnizon deri në 70 për qind të kokainës në botë.

Klani del Golfo është aq i fuqishëm, në fakt, saqë qeveria amerikane e ka caktuar atë si një nga 5 grupet më të mira të krimit të organizuar transnacional në botë, pavarësisht se lideri i tij i njohur si 'Otoniel' është dënuar me 45 vjet burg në SHBA këtë vit./DailyMail

mafia shqiptare