Kulture16 Prill 2024, 15:24

U prit me shumë kuriozitet, kritika “masakron” filmin e Nicola Peltz: Qesharak, asgjë e re

Shkruar nga Pamfleti

U prit me shumë kuriozitet, kritika “masakron” filmin e Nicola

Debutimi regjisorial i Nicola Peltz me filmin “Lola” është vlerësuar nga kritikët dhe shikuesit si një “projekt kotësie”.

Aktorja 29-vjeçare shkroi, drejtoi dhe luajti në filmin, i cili kishte premierën më 9 shkurt. Ajo luan protagonisten femër, një vajzë adoleshente që punon për të mbledhur para të mjaftueshme për të qenë në gjendje ta nxjerrë atë dhe vëllain e saj më të vogël nga shtëpia që ndajnë me nënën e tyre.

Kritikët e kanë cilësuar filmin si “një reklamë të lavdëruar” për Peltz dhe e kanë akuzuar atë për “porno varfërie”, që do të thotë shfrytëzim i varfërisë për argëtim dhe njohje artistike.

“Nuk ka asgjë vërtet befasuese ose të re në historinë melodramatike të shkruar keq dhe stereotipike të “Lola”, e cila zbatohet kryesisht si struktura standarde të tensionit të sajuar dhe kaparit të hapur emocional.”- shkruhet në ‘In Review Online’.

Ndërkohë, kritiku i Guardian e cilësoi veprën si një “film qesharak ” dhe shkroi: “Lola”, protagonisti i së cilës bie nga një përvojë traumatike në tjetrën, nuk i eksploron vështirësitë, por i shfrytëzon ato”.

nicola peltz kritika filmi lola