Politike28 Shkurt 2024, 13:21

Mbyll punimet Samiti për Ukrainën, Vuçiç largohet i pari pa firmosur

Shkruar nga Pamfleti
Mbyll punimet Samiti për Ukrainën, Vuçiç largohet i
Aleksander Vuçiç

Aleksander Vuçiç është larguar i pari pa firmosur marrëveshjen mes liderëve që ishin pjesëmarrës në Samit. 

Ka përfunduar Samiti Ukrainë-Evropa Juglindore në Pallatin e Kongreseve. 

Pas mbylljes së punimeve, presidenti serb Aleksander Vuçiç është larguar i pari pa firmosur marrëveshjen mes liderëve që ishin pjesëmarrës në Samit. 

Pak më herët, liderët e pranishëm në Samit kanë realizuar foton familjare.

Të pranishëm në foton familjare ishin liderët e Evropës Juglindore dhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky i cili qëndronte në krahun e majtë të kryeministrit Edi Rama.

Samiti i sotëm, i bashkëorganizuar me Kievin ishte një shprehje e mbështetjes për Ukrainën, që prej dy vitesh po përballet me agresionin e paprovokuar.

Kjo është vizita e parë e Zelenskyt në Shqipëri, ndërkohë që Rama udhëtoi drejt Kievit në qershor të vitit 2022, disa muaj pas nisjes së luftës në Ukrainë, ku vizitoi zonat e bombarduara të Borodyanka dhe Irpin.