Kosova 3 Qershor 2023, 12:45

Tensionet në veri, Turqia do të dërgojë trupa në Kosovë me kërkesë të NATO-s

Shkruar nga Pamfleti

Tensionet në veri, Turqia do të dërgojë trupa në

Ministria e Mbrojtjes turke ka deklaruar se pas ngjarjeve në Kosovë, me kërkesë të Komandës së Forcës së Përbashkët të NATO-s është vendosur një batalion komando do të dërgohet në Kosovë, shkruan Daily Sabah.

Forcat e Armatosura Turke do të transferohen në Kazermën Sulltan Murat në Kosovë deri më 5 qershor.

Në një deklaratë me shkrim nga ministria lidhur me zhvillimet në Kosovë, thuhet se Turqia vazhdon të kontribuojë për paqen dhe stabilitetin rajonal dhe global në kuadër të Kombeve të Bashkuara, NATO-s, Bashkimit Evropian dhe Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë dhe marrëdhëniet dypalëshe.

Në këtë kuadër, ministria turke thekson se po ndiqen me vëmendje edhe zhvillimet në Ballkan, ku ka vlera të përbashkëta historike dhe kulturore me Turqinë.

“Turqia shfaq një qëndrim konstruktiv dhe u bën thirrje palëve për përmbajtje për zgjidhjen e ngjarjeve të fundit në pjesën veriore miqësore dhe vëllazërore të Kosovës, që dëmtojnë sigurinë dhe stabilitetin rajonal, përmes dialogut”, thuhet në deklaratë.

“Pas ngjarjeve në Kosovë, Komanda e Forcave të Përbashkëta të NATO-s në Napoli (Itali), një batalion komando i lidhur me Komandën tonë të Brigadës së Mekanizuar të Këmbësorisë 65 (Lüleburgaz), e cila më parë ishte ndarë në Forcën e NATO-s në Kosovë, u caktua si njësi rezervë. Përgatitjet për transferimin e tij kanë filluar”.

Si Serbia, ashtu edhe Kosova janë nën presionin ndërkombëtar për të zgjidhur krizat e fundit në një linjë të gjatë të krizave ndërmjet qeverisë etnike të Kosovës të dominuar nga shqiptarët dhe serbëve etnikë që janë shumicë në veri.

Dhuna u ndez këtë javë pasi autoritetet e Kosovës, të mbështetura nga njësitë speciale të policisë, vendosën kryebashkiakë shqiptarë etnikë në zyrat në komunat veriore. Kryetarët e bashkive ishin zgjedhur me një pjesëmarrje prej vetëm 3.5% pasi serbët bojkotuan zgjedhjet lokale.

turqia kosova trupa ushtarake veriu