Sport22 Maj 2024, 16:34

“Askush s'duhet ta dijë për çfarë po flasim, ndryshe na vrasin”/ Mesi, Pike, Rubiales dhe Ceferin akuzohen për përvetësim të fondeve të UEFA-s

Shkruar nga Pamfleti

“Askush s'duhet ta dijë për çfarë po flasim,

Skandalet vazhdojnë të grumbullohen për Luis Rubiales. Media dixhitale spanjolle ‘The Objective’ publikoi këtë të martë disa biseda me shkrim dhe me zë, të cilat dyshohet se kanë dalë nga telefoni i ish-presidentit të Federatës Spanjolle të Futbollit (RFEF), të cilat mund të tregojnë një përpjekje të mundshme për përvetësim të fondeve nga UEFA.

Këto dokumente zbulojnë se me kërkesë të Lionel Mesit dhe Zherard Pike, Rubiales, në detyrë në atë kohë, kontaktoi presidentin e UEFA-s, Aleksandër Ceferin për të gjetur një zgjidhje për të kompensuar uljet e pagave të lojtarëve të shkaktuar nga pandemia Covid-19, në vitin 2020.

Bisedat e para datojnë më 2 prill 2020. Pike i kishte shprehur Rubiales shqetësimin e Mesit në lidhje me uljen drastike të pagës së tij të propozuar nga FC Barcelona për të përballuar humbjet e shkaktuara nga pandemia.

Duke vepruar si ndërmjetës, presidenti i Federatës, një orë më vonë, kontaktoi Ceferin për t'i sugjeruar që "të përdorte fondet e UEFA-s të destinuara për RFEF", për të kompensuar humbjet ekonomike të Mesit dhe disa lojtarëve.

Një propozim ekonomik i ishte paraqitur Ceferinit

Është e rëndësishme për ne që të kemi Mesin dhe të tjerë”,- ka shpjeguar Rubiales, sipas ‘The Objective’. Pa pasur nevojë të investoni para. Thjesht duhet të ndryshosh destinacionin dhe të vazhdosh t'u japësh para klubeve të reja..."

Më pas ai i thotë Ceferinit: "E vetmja gjë që më thanë (Pike dhe Mesi) është se, ju lutem, askush nuk duhet ta dijë se çfarë po flasim, sepse nëse njerëzit e marrin vesh, do të na vrasin. Ata janë shumë të kujdesshëm që askush të mos e dijë se duan të marrin paratë që kanë humbur.

Ata janë të shqetësuar për këtë. Duhet të mbetet konfidenciale. Presidenti i UEFA-s më pas e kishte qetësuar dhe kishte siguruar se “as qeni ynë nuk do ta mësojë atë”.

Pas këtij shkëmbimi, Rubiales zhvilloi një bisedë telefonike tre-kahëshe me Mesin dhe Pike, gjatë së cilës, sipas ‘The Objective’, ata krijuan një plan për t'ia paraqitur Ceferinit për të kompensuar humbjet e lojtarëve.

Gjatë ditëve në vijim, pas shkëmbimeve të ndryshme midis Rubiales dhe Ceferin, propozimi ekonomik i ishte dorëzuar presidentit të UEFA-s më 6 prill. Megjithatë, pa e ditur nëse kjo e fundit rezultoi e suksesshme dhe nëse lojtarët morën kompensim për humbjet e pagave.

lionel mesi aleksandër ceferin luis rubiales zherard pike