Arrestimi i kritikut të Putinit, Britania sanksionon agjentët e FSB-së - Bota
Bota21 Prill 2023, 12:52

Arrestimi i kritikut të Putinit, Britania sanksionon agjentët e FSB-së

Shkruar nga Pamfleti
Arrestimi i kritikut të Putinit, Britania sanksionon agjentët e

Britania e Madhe ka vendosur sanksione për pesë persona të lidhur me helmimin dhe arrestimin e politikanit dhe gazetarit Vladimir Kara-Murza.

Shtetasi britaniko-rus u dënua me 25 vjet burg nga Rusia të hënën me akuzën e tradhtisë.

Në realitet, ai tha me guxim të vërtetën për pushtimin e paligjshëm të Putinit në Ukrainë”, tha Ministria e Jashtme në një deklaratë.

Sekretari i Jashtëm James Cleverly tha: “Sot pesë individë të lidhur me rastin e tij janë sanksionuar, duke dërguar një mesazh të qartë se Mbretëria e Bashkuar nuk do të qëndrojë për këtë trajtim të një prej shtetasve të saj. Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojë të mbështesë zotin Kara-Murza dhe familjen e tij. Unë i bëj thirrje Rusisë që ta lirojë atë menjëherë dhe pa kushte.”

arrestimi i kritikut të putinit