Federata Italiane e Futbollit në panik, klubet e Serie B i dalin të gjithë kundër! - Sport
Sport10 Shtator 2018, 12:00

Federata Italiane e Futbollit në panik, klubet e Serie B i dalin të gjithë kundër!

Shkruar nga Pamfleti
Federata Italiane e Futbollit në panik, klubet e Serie B i dalin të

Vendimi nëse Serie B do të qëndrojë në 19 skuadra ose të zgjerohet në 22 është shtyrë për nesër, duke e shtyrë përsëri startin e Serie B.

Avelino, Bari dhe Çezena nuk arritën të regjistroheshin për sezonin e ri, për shkak të problemeve financiare. Federata Italiane, në vend që të sillnin skuadra të tjera nga Serie C, vendosën thjesht të reduktojnë kampionatin në 19 skuadra.

Ky vendim i Federatës nuk është miratuar nga presidentët e shumë klubeve italiane që militojnë në Serie B dhe si pasojë, një vendim përfundimtar nuk është marrë ende.

Vendimi nuk do të dorëzohet të paktën të martën (nesër) sipas Federatës Italiane të Futbollit. Kjo do të thotë gjithashtu shtyrjen e afatit për të përgatitur kalendarin e ndeshjeve për sezonin 2018-19, afat i cili tashmë është shtyrë 2 herë për shkak të kaosit.

Sport Italia Serie B