Aktualitet12 Shkurt 2024, 15:13

Apeli i Posaçëm lë në burg Fran Tucin, lejoi hapjen e rrugës pa leje që dëmtonte pyllin

Shkruar nga Pamfleti

Apeli i Posaçëm lë në burg Fran Tucin, lejoi hapjen e

Gjykata e Apelit të Posaçëm ka lënë në fuqi dënimin me burg për ish-kryebashkiakun e Fushë-Arrëzit, Fran Tuci.

Ai akuzohet për “shpërdorim detyre” pasi lejoi hapjen e një rruge në zonë pyjore. 

Bëhet fjalë për një rrugë të re, që ish-kryebashkiaku e kishte lejuar të ndërtohej edhe pse nuk kishte leje dhe dëmtonte pyllin.

Tuci u arrestua më 13 korrik të këtij viti.

Pas hetimit të SPAK rezultoi se ish-kryebashkiaku I ka shkaktuar shtetit një dëm prej 23.4 milionë lekësh.

Së bashku me të u morën të pandehur edhe ish-administratori i njësisë Iballë, Ndoc Mark si dhe Durim Markgjekaj, administrator i firmës “Legjendari” i cili është ende në kërkim pasi akuzohet për “Ndërtim të paligjshëm”.

fran tuci shperdorim detyre